Türkiye için kritik seçim

Almanya'da bugün yapılan genel seçimin Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği açısından kritik bir önem taşıyor

27 Eylül 2009, Pazar 12:20
A A

Almanya’da bugün yapılan genel seçimin Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği açısından kritik bir önem taşıyor. Sandık sonuçları Türkiye’nin AB üyeliğinin kaderi üzerinde etkili olacak.

Kamuoyu yoklamalarında oy oranının gerilediği görülen Sosyal Demokratların (SPD), Hür Demokrat Parti’nin (FDP) ortaklığa yanaşmaması nedeniyle hükümet kurma şansının kalmadığı ve bu nedenle CDU/CSU ittifakının lideri Başbakan Angela Merkel’in FDP ile merkez sağ bir hükümet kurarak yeniden iktidar olmasının sürpriz oluşturmayacağı söyleniyor.

DERİNDEN ETKİLEYEBİLİR
Gözlemciler, yeni koalisyon kombinasyonunun ise, Türkiye’nin AB sürecini derinden etkileme potansiyeline sahip olduğunu ifade ediyorlar.

Avrupalı siyasi analistler, SPD’den kurtularak 2. kez başbakanlık koltuğuna oturacak olan Merkel’in Türkiye’nin AB sürecine yüksek sesle karşı çıkacağı öngörüsünde bulundular. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy gibi Türkiye için AB ile imtiyazlı ortaklık öneren Merkel, yapılan analizlere göre, geçmiş hükümetteki iktidar ortağı SPD’nin itirazları nedeniyle Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğine açıktan ve aktif bir şekilde karşı çıkmadı.

MERKEL GÜÇ KAZANABİLİR

Ancak bugünkü seçimin sonucunda SPD’den kurtulunca Türkiye karşıtı söylemini daha güçlü bir şekilde seslendirecek olan Merkel, böylelikle Nicolas Sarkozy ile AB içinde Türkiye karşıtı etkili bir cephe oluşturacak.
Hür Demokratlar, her ne kadar Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkmıyorlarsa da Ankara’ya Sosyal Demokratlar kadar destek de vermiyorlar. FDP’nin seçim programında, Türkiye’nin AB üyeliği için yeterli çaba göstermediği ve süreçte, AB’ye üyelik kriterleri açısından önemli gedikler bulunduğu dile getiriliyor.

700 BİN TÜRK SEÇMEN

“Eurasia Group” adlı kuruluştan Wolfango Piccoli, “Türkiye açısından SPD’nin Almanya’da hükümetten dışlanması problem yaratır. Başbakan Angela Merkel’in Türkiye karşıtı yaklaşımı daha da belirgin hale gelecek ve Merkel, Sarkozy’nin pozisyonunu benimseyecek” dedi. Merkel’in Sarkozy ile Türkiye karşıtı bir söylemde buluşmasının Türkiye’nin AB hevesini zayıflatacağı, ayrıca Ankara ile Brüksel arasında yeni uyumsuzluklar yaratacağı kaydediliyor.

4 YILLIK İKTİDAR BELİRLENECEK

Seçimde 700 bini Türk kökenli olmak üzere toplam 62.2 milyon seçmen, yeni 4 yıllık iktidarı belirlemek için oy kullanacak. Yaklaşık 30 partiden 3 bin 556 adayın yarışacağı seçimlerde tek parti hükümetinin çıkması olasılığı çok zayıf. Anketler, hiçbir partinin tek başına hükümet kurabilecek coğunluğu elde edemeyeceğini gösteriyor. Başbakan Angela Merkel liderliğindeki Hıristiyan Demokrat Birlik’in (CDU/CSU) sandıktan 1. parti çıkması bekleniyor. 31 Türk kökenli aday da milletvekili seçilebilmek için yarışacak.

Ülke çapında toplam 16 eyalette ve 299 seçim bölgesinde düzenlenen seçimlerde, her seçmenin 2 oy hakkı bulunuyor. Seçmenler birinci oylarını, oturdukları yerlerde doğrudan milletvekili adayı olan politikacılara, ikinci oylarını da tercih ettikleri partiye verecek.

611 MİLLETVEKİLİ VAR

Federal Meclis’te halen 611 milletvekili bulunuyor. Bir partinin herhangi bir seçim bölgesinde, normalde aldığı oylara göre çıkarttığı milletvekilinden daha fazlasını, doğrudan oylarla kazanması durumunda Federal Meclis’in üye sayısı da doğrudan artacak.
Aralarında 32 Türk kökenlinin bulunduğu toplam 3556 milletvekili adayının Federal Meclis’e girebilmek için çaba harcadığı seçimlere 27 parti ve siyasi grup katılıyor. Seçim sonuçlarıyla ilgili ilk tahminler yerel saat ile 18.00’de alınacak.


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;