Türkiye ilk çeyrekte yüzde 4,3 büyüdü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Türkiye ekonomisinin 2014'ün ilk çeyreğinde yüzde 4,3 büyüdüğünü açıkladı. Beklentiler yüzde 4 olarak gerçekleşeceği yönündeydi

10 Haziran 2014, Salı 10:09
A A

Yılın ilk çeyreğinde ihracat ve kamu harcamalarının hızlı yükseldiği dikkat çekti. İhracatın ilk çeyrekte yüzde 11,4 artması büyümede de yüzde 4 beklentilerinin aşılmasına sebep oldu.

TÜİK'in açıkladığı verilere göre Türkiye ekonomisi Gayrisafi Yurtiçi Hasılası (GSYH) yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,3 büyüdü. Verilere göre Türkiye ekonomisinde yılın ilk çeyreğinde ihracat ve kamu harcamalarının hızlı yükseldiği dikkat çekti

Türkiye ekonomisinde ilk çeyrekte mal ve ihizmet ihracatı sabir fiyatlarla yüzde 11,4 artarak en hızlı büyüyen kategori oldu. Devletin nihai tüketim harcamaları da sabit fiyatlarla yüzde 8,6 artarak hızlı büyüyen kategori oldu.

Hanehalklarının nihai tüketim harcamaları sabit fiyatlarla yüzde 2.9 büyüdü. Mal ve hizmet ithalatı ise yüzde 0,8 arttı.

Mevsimsellikten arındırılmış Gayrisafi Yurt İçi Hasıla ise bir önceki çeyereğe göre yüzde 1.7 büyüdü.

TÜİK 2013 için açıkladığı yüzde 4'lük büyüme verisini ise revize etmedi.

AYRINTILAR GELİYOR...

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.