Türkiye nereden nereye geldi

Saldırıların 6'ncı yıldönümü olan dün düzenlenen anma töreninde Türkiye Musevileri Hahambaşı İshak Haleva “Eskiden ibadet yerleri kutsaldı. Türkiye nereden nereye geldi” diye konuştu

Türkiye nereden nereye geldi

İstanbul Beyoğlu’ndaki Neve Şalom ve Beth İsrael sinagoglarına terör örgütü El-Kaide 15 Kasım 2003’te bombalı saldırılar düzenlemişti. Bu saldırılarda 25 kişi hayatını kaybetmiş, 300 kişi de yaralanmıştı. Dün saldırının altıncı yıldönümüydü. Bu nedenle Neve Şalom Sinagogu yakınındaki Barış Anıtı önünde anma töreni düzenlendi. Törende konuşan Türkiye Musevileri Hahambaşı İshak Haleva “Yıllar önce sırtında küfeyle sinagoga limon satmak için gelen bir kişiyi hatırlıyorum. Dünya terör içinde kıvranırken Türkiyemizde böyle bir manzara vardı. Güvenlik aklımızda bile yoktu. Eski çağlarda katiller dahi ibadet yerlerine gittiklerinde kendileri korunuyor zannediyorlardı. Çünkü ibadet yeri kutsaldı. Şimdi Türkiyemiz nereden nereye geldi. Acımız sonsuzdur” dedi.

‘BU ACIYLA İÇ İÇE GİRDİK’

Neve Şalom’a düzenlenen saldırı sırasında İshak Haleva ve oğlu Yasef Haleva ayin için sinagogdaydı. Saldırıda Yasef Haleva yaralı kurtulmuştu. İshak Haleva konuşması sırasında “Bu feci olayda Tanrı oğlumu bana hediye verdi” deyince saldırıda hayatını kaybeden Murat Şahin’in annesi Nermin Şahin “Benim oğlumu da Tanrı hediye verseydi” diye seslendi. İshak Haleva bu sözlere “Acınızı paylaşıyoruz. Böyle olaylar dünyanın hiçbir yerinde olmasın diye dua ediyoruz. Ancak bir tek teselli buluyoruz. Bu acı olaylardan sonra Türkiyemiz bir yumak gibi iç içe girdi. Dışardaki düşmanlar bu manzaradan hoşlanmıyorlar. Onlar bulanık sularda avlanmak istiyorlar. Buna meydan vermeyeceğiz” diye cevap verdi. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ise “Terörün rengi yok, dini yok, milliyeti yok. Ayrım yapmadan öldürüyor. Bu tür acı olayların bir daha yaşanmamasını diliyorum” diye konuştu.

YUMURTALI PROTESTO

2003’te çalıştığı işyerine giderken meydana gelen patlamada gözlerini ve bacaklarını kaybeden Aydın Kara tören sırasında İshak Haleva’ya “Olaydan sonra eşim, çocuğumu da yanına alarak beni terk etti. Bana yardım etmeniz için defalarca kapınıza geldim. Ancak beni kovdunuz” dedi. İshak Haleva, Aydın Kara’ya her yıl yardımda bulunamayacaklarını söyledi. Aydın Kara tepkisini sinagog kapısına yumurta atarak devam ettirdi.

Taner YENER- Hasan ÖRNEKOĞLU/DHA