Türkiye yine geçer not alamadı

Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün Yolsuzluk Algılama Endeksi açıklandı. Türkiye 10 üzerinden 4.4 alarak bu yıl da 5 'geçer' puanın altında kaldı. Ancak 1998 yılındaki 3.4 puanın 1 puan üzerine çıkılmış oldu

Türkiye yine geçer not alamadı

*Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün kamu yolsuzluklarının boyutunu ölçtüğü ‘Yolsuzluk Algılama Endeksi’ açıklandı. Tüm dünyada aynı anda açıklanan endeksin bu yılki sonuçlara göre, krizden sonra tüm ülkelerde yolsuzluk arttı. Hiç yolsuzluk yapmadığı düşünülen ülkeye 10 puan, yolsuzluğun en fazla olduğu ülkeye 0 puan veren endekste, Türkiye bu yıl 4.4 puan alarak 180 ülke arasında 61’inci sıraya yerleşti.

*Türkiye geçen yıl 4.6 puan alarak endekste 58’inci sıraya yerleşmişti. Bu yılki sonuçlar ülkeyi yolsuzlukla mücadele liginde geçen yıla göre 3 sıra geriletti. Bununla birlikte, 1998’de notu 3.4 olan ülke, 10 yıl öncesine göre 1 puanlık gelişme kaydetti. Ancak yolsuzluğu ölçmenin en iyi yolu olarak tanımlanan endekste Türkiye hiçbir zaman ‘geçer not’ sayılan 5 puan ve üstünü göremedi.

*Endekste ülke halklarına kamuda görevlilerin aldığı rüşvetler, kamu fonlarının zimmete geçirilmesi gibi olaylara ilişkin tespitleri soruluyor. Listeye göre en az yolsuzluk olduğuna inanılan ülkeler Yeni Zelanda (9.4 puan), Danimarka (9.3 puan), Singapur (9.2 puan) ve İsveç (9.2 puan). En kötü ülkeler ise Somali (1.1 puan), Afganistan (1.3 puan), Miyanmar (1.4 puan), Irak (1.5 puan) ve Sudan (1.5 puan).