Türkiye'de 4 yılda kaç kitap satıldı?

32. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı öncesi kitap okuma oranları açıklandı

01 Kasım 2013, Cuma 21:40
A A

Yayfed  Başkanı Bayram Murat, 32. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı öncesi kitap okuma oranlarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

4 YILDA 1 MİLYARDAN FAZLA SATIŞ

Bandrol sayıları baz alındığında, Türkiye'de kitabın en çok sonbaharda basıldığını belirten Murat, bilim ve teknoloji çağında yaşandığına işaret ederek, okuyan, araştıran ve öğrenen bir toplumun, Türkiye'nin gelişmesinde büyük rol oynayacağını kaydetti.

Murat, "Bandrol sayılarını incelediğimizde 4 yılda 1 milyar 112 milyon 144 bin 688 kitap satıldı.

Türkiye'de en çok kitap satışı sonbahar aylarında gerçekleşmektedir. Sonbaharda 312 milyon 547 bin civarında kitap satılmıştır.

Oransal açıdan bakıldığında toplam kitap sayısının yüzde 28'inin sonbahar ayında okurla buluştuğunu görmekteyiz. Yüzde 20 oranla da en az kış mevsiminde kitap okuyoruz" bilgisini verdi.

Okuma oranlarının ay bazlı incelendiğinde ise en çok eylül, ekim ve mart aylarında kitap okunduğunu bildiren Murat:

"Biz bu rakamların diğer aylara da yayılması gerektiğine inanıyoruz. Özellikle kış aylarında televizyon izleme ve internet kullanımı artış göstermekte.Gecelerin uzun olduğu bu günleri iyi değerlendirerek, kitap okuma oranını artırabiliriz. Bu konuda anne-baba ve öğretmenlerimize büyük sorumluluklar düşmektedir" ifadelerini kullandı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;