Türkiye'de ilk ölüm

Türkiye'de domuz gribinden ilk ölüm Ankara'da gerçekleşti

Türkiye'de ilk ölüm

Sağlık Bakanlığı, Ankara’da bir kişinin H1N1 virüsünden öldüğünü bildirdi. Bakanlık, bu kişinin H1N1 virüsünden Türkiye’de yaşamını yitiren ilk kişi olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nden konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle: "Pnömoni (zatürre) teşhisiyle Ankara’daki bir hastanemizde takip ve tedavisi sürdürülen 29 yaşındaki bir vatandaşımız, gelişen ani solunum yetmezliği sebebiyle maalesef hayatını kaybetmiştir. Alınan numunelerde pandemik A(H1N1) virüsü tespit edilmiştir. Tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan bu vaka, ülkemizde pandemik A(H1N1) sebebiyle kaybettiğimiz ilk kişidir."

VAKA SAYISI 1000'E YAKLAŞTI


Açıklamada, bu akşam saat 20.00 itibariyle Türkiye’de pandemik A(H1N1) toplam vaka sayısının 958’e ulaştığı bildirildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Vatandaşlarımızın korunma tedbirlerine özenle riayet etmesi, grip belirtileri olan çocukların okul ve dershaneye gönderilmemesi, hastalık belirtisi olanların evlerinde istirahat etmeleri gerekmektedir.

Ancak genel durumda kötüleşme, solunum güçlüğü, göğüs ağrısı, nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, 5 günden fazla süren ateş, ciddi ve sürekli kusması olan vakaların beklemeden doktora müracaatları büyük önem taşımaktadır." Açıklamada, gelişmelerin kamuoyuyla paylaşılmaya devam edileceği kaydedildi.

ÖLEN KİŞİ SAĞLIK PERSONELİ

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ankara’da domuz gribinden öldüğü açıklanan kişinin sağlık personeli olduğunu belirterek, "Panik yapmayacağız, gerekli tedbirleri uygulamaya devam edeceğiz" dedi.

Yandex.Metrica