'Türkiye'de radikal İslam riski var'

Fransa'nın köklü dergilerinden Le Point Türkiye'de radikal İslam riskinin bulunduğunu öne sürdü

Salı, 02 Ağustos 2011 - 13:59

'Türkiye'de radikal İslam riski var'

Fransız Enstitüsü Anadolu Etüdleri (IFEA) isimli kuruluşun direktörü Nora Seni, Le Point dergisinde Türkiye’de muhalefeti kalmadığını savunduğu AK Parti hükümetinin Atatürk’ün kurmuş olduğu laik cumhuriyetin tarihini yeniden yazdığını açıkladı.

Le Point: Türk ordusu ülkesinin politik hayatından tamamen çekiliyor mu?

Nora Seni: NATO’nun ikinci büyük ordusunun komutanları, rejim tarafından gözaltında tutulan silah arkadaşlarının mesleki alanda ilerlemelerini önleyen AKP hükümetini protesto amacı ile cuma günü görevlerinden toplu halde istifa ettiler, YAŞ toplantısı ilk defa olarak tek başına İslami muhafazakâr başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapıldı, bu ülke tarihinde bir ilk.

Le Point : Generallerin istifa etmeleri Türkiye’deki siyasi peyzajı alt- üst eder mi?

Nora Seni: Bu davranışın neticeleri hakkında şu anda bir tahmin yapabilmek çok zor, her halükarda bu olay hükümete karşı olan generallerin bilinçlendiğinin göstergesi, bugün Türkiye’de artık hiç güçleri kalmadığının farkındalar, bir deprem yaratarak siyasi peyzajı değiştirebileceklerini umuyorlar.

Le Point: Askerin bu kadar derin hoşnutsuzluğunun sebebi nedir?

Nora Seni: İslami muhafazakar AKP bazlı hükümet orduya karşı hiç toleranssız, Ağustos ayında yapılacak general atamalarında birçok generalin atanmasına engel olan ve bu askerleri saf dışı bırakan bir hükümet, 200 kadar yüksek rütbeli subay "Ergenekon’a" karıştıkları için gözaltındalar.

Le Point: Ordunun Türkiye’deki rolü nedir?

Nora Seni: Kurumun her zaman hatırı sayılır bir yeri oldu, bu batılı değerlere aykırı düşen bir durum, gücü her şeye yeten bir kurumdan bahsedebiliriz, yarım asır gibi bir zamanda 4 kere rejime el koydu, bu yüzden siyasi yöneticiler sürekli görüşünü aldılar.

"ORDU TİTREK VE ANTİ DEMOKRATİK"

Le Point: Ordu Laik rejimin garantisi olarak kabul edilmiyor mu?

Nora Seni: Muhakkak, bu açıdan bakıldığında Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu laik cumhuriyetin yeniden yazılması riski ile karşı karşıyayız, diğer taraftan ordu milliyetçi, titrek ve anti-demokratik bir kurum olduğunu kanıtladı, Türkiye’de yaşayan Kürtlerin sorunlarına bir çare bulamadığı gibi sorunun devam etmesinden payelendi.

Le Point: Erdoğan hükümetinin totaliterleşmeye kaydığını düşünebilir miyiz?

Nora Seni: Hükümete karşı durabilecek bir muhalefetin kalmadığını görmekteyiz, bu konuda ordu ilk sırada idi, ardından özgürlüğü kısıtlanan medya ve nihayet en son olarak islamî hükümet tarafından reforme edilen adli güç geliyordu, çürütülen bu haklar Atatürk tarafından gerçekleştirilen laiklik ilkelerine uygun değil.

Le Point: Ülke radikal İslamla kararabilir mi?

Nora Seni: Böyle bir risk gerçekten var, fakat AKP’nin 3 defa üst üste ve her seferinde bir öncekine göre oylarını artırdığı ve son seçimlerde % 50 oy oranını geçtiğini unutmamak gerekir, bu partinin en büyük başarısı halkın orta kesimini kalkındırması, muhafazakar bir şekilde yaşayan bu kesim İslami bir yaşamı tercih ediyor, erkekleri alkol içmiyor kadınlarının başları örtülü, Türk halkının büyük bir kesimini teşkil eden bu kesim eskisine göre daha az aşağılanıyor ve daha refah yaşıyorlar, diğer tarafta ise askerleri ve radikal İslamcıları istemeyen ve kendisine daha çok demokrasiyi garanti edecek bir ortam arzulayan bir çok insan var.

Engin AKGÜRBÜZ/DHA

2