Türkiye'den flaş Yemen açıklaması

Suudi Arabistan'ın Yemen'e askeri operasyonu sonrası Türk Dışişleri'nden açıklama geldi:Hutilere karşı başlatılan ve ülkemize Suudi Arabistan tarafından önceden bilgisi verilen askeri harekatı destekliyoruz. Amerika ise operasyonla ilgili Suudi Arabistan'a takdirlerini sundu

26 Mart 2015, Perşembe 12:40
A A

Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap ülkeleri, Yemen'de Şii Ensarullah Hareketi'nin (Husiler) ilerleyişini durdurmak için askeri müdahalede bulundu. Operasyona 100 savaş uçağı ve 150 bin asker ile katılan Suudi Arabistan, 10 ülkeden oluşan koalisyonun, kayıplara karışan Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabu Mansur Hadi’yi desteklemek için harekete geçtiğini açıkladı. Hadi'yi El Kaide'yle mücadelede önemli bir müttefik olarak gören ABD de operasyona lojistik yardım ve istihbarat desteği yaptığını duyurdu. Operasyonda şu ana kadar en az 25 sivil hayatını kaybetti.

Tüm dünya Yemen'deki askeri operasyona kilitlenmişken Türk Dışişleri'nden de operasyona destek açıklaması geldi. 'Suudi Arabistan'ın Yemen'e yönelik askeri operasyonunu destekliyoruz' ifadelerinin yer aldığı açıklamada 'Askeri operasyon Yemen'deki meşru otoriteye katkı sağlayacak' denildi.

AMERİKA TAKDİR ETTİ

Amerika'dan yapılan açıklama ise ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin Suudi ve Körfez Ülkeleri Dışişleri Bakanlarıyla görüştü ve operasyonla ilgili takdirlerini ilettiği kaydedildi.

 

 

İşte Türk Dışişleri'nden yapılan o açıklama:

Yemen'de varılan tüm anlaşmaların yanısıra, 2201 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararını da reddederek, Sana'dan ve Hükümet kurumlarından çekilmeyen Huti Hareketi milislerinin tek taraflı eylemlerini sürdürmesini ve meşru Cumhurbaşkanı Hadi'nin sığındığı ve geçici başkent ilan ettiği Aden'i ele geçirmek üzere askeri harekat başlatmasını şiddetle kınıyoruz.

Bu gelişmeler sonucunda, 2011 yılında Körfez İşbirliği Konseyi Girişimi çerçevesinde başlatılan siyasi geçiş süreci rayından çıkmış ve sürecin kazanımları tersine çevrilmiştir.

Bu durumun, Yemen halkının karşı karşıya olduğu vahim insani ve ekonomik sorunları derinleştireceği, terörist örgütlere istismar edebilecekleri bir zemin yarattığı ve uluslararası barış, istikrar ve güvenliğe ciddi bir tehdit teşkil ettiği açıktır. Seçimle işbaşına gelmiş meşru Cumhurbaşkanı Hadi'nin talebi üzerine, Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri başta olmak üzere bölge ülkelerinden oluşan bir koalisyon gücü tarafından Hutilere karşı başlatılan ve ülkemize Suudi Arabistan tarafından önceden bilgisi verilen askeri harekatı destekliyor; bu harekatın ülkede ortaya çıkan iç savaş ve kaos tehlikesinin önlenmesine ve meşru devlet otoritesinin ihya edilmesine katkı sağlayacağına inanıyoruz.

Huti hareketini ve dış destekçilerini Yemen'de ve bölgede barış ve güvenliği tehdit eden davranışlarından vazgeçmeye çağırıyoruz.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;