Türkiye'nin en ağır danası

Çanakkale'nin Bayramiç İlçesi'nde Mustafa Ünal'ın yetiştirdiği 2 ton ağırlığındaki dana görenleri şaşırtıyor

17 Kasım 2009, Salı 12:08
A A

Bayramiç’te küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan Mustafa Ünal'ın, kendisine ait Dallas Çiftliği’nde yetiştirdiği 1 metre 60 santim boyunda ve 2 ton ağırlığındaki ‘Simmentan’ cinsi dana kurbanlık olarak İstanbul’a götürülecek.

6 aylıkken satın aldığı danaya ‘Şampiyon’ adını veren Mustafa Ünal, 3 yaşına ulaşan danayı kendi çiftliğinde yetiştirdiği saman, yulaf ve yonca gibi organik yemlerle beslediğini söyledi.

En son bir yıl önce tarttıkları Şampiyon’un 1.5 ton geldiğini belirten Ünal, “Bir daha tartmadık. Ancak ağırlığının 2 tona ulaştığını düşünüyorum. Kurban Bayramı öncesinde Şampiyon’u satmak için İstanbul’a götüreceğiz. Son kez o zaman tartacağız. Türkiye’nin en ağır danası unvanını ele geçireceğimize inanıyorum. Çünkü ben bu yaşıma geldim böyle büyük bir dana görmedim” dedi.

İstanbul’da kurbanlık olarak satışa çıkacak Şampiyon'a 15 bin lira fiyat belirleyen Mustafa Ünal, “Şampiyon’a tam 2.5 yıl emek harcadım. Günde 3 kilo yonca, 3 kilo bakla, 2 kilo yulaf ve 2 kilo saman yiyor. Bu parayı fazlasıyla hak ediyor” diye konuştu.

Fatih DALDAL/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;