Türkiye'nin en iyi 10 dondurmacısı

Türkiye'nin en iyi 10 dondurmacısı

30 Haziran 2016, Perşembe 17:49
A A

1- YAŞAR USTA /İSTANBUL İstanbul Bostancı'daki şubesinde 1962'den beri hizmet veriyor. önünde her dem kuyruk var. Mevsimine göre 18 sorbe ve 17 dondurma çeşidi hazırlanıyor. Taze meyveli dondurmalarında hiç katkı maddesi yok. İstanbul'da 7 şubesi var. Bir top dondurma 2 TL.

2- BİTEZ DONDURMACISI /BODRUM Bitez Dondurmacısı'nı Ahmet ve Ramazan İhtiyar kardeşler 1995'te kurmuş. Yüzde 100 organik 20 çeşidi var: Tahinli, karadutlu, susamlı, kanyaklı... Tatlandırıcı kullanılarak yapılmış sade dondurma da cabası. Topu 4.5, kilosu 40 TL

3-YAŞAR PASTANESİ Mado'nun dünya markası olma yolundaki ilk ve en önemli adımı. 150 yıllık Maraş dövme dondurmanın, bu pastanede yeri başka. Dükkanda dövme dondurmanın sırrı ve tarihçesi anlatılıyor. Külahta dondurma 2, kilosu 26 TL.

4-ALİ USTA /İSTANBUL Moda'nın vazgeçilmezi Ali Usta 47 yıldır hizmet veriyor. Günlük 30-35 çeşit dondurması var. Yapımında meyve ve şeker kullanılıyor. Her gün 3 çeşit de diyet dondurma yapılıyor. Muzlu, kivili, Hindistan cevizli, kavunlu, vişneli, naneli, karadutlu çeşitleri popüler. Yıllardır içine ne koyduğunu sır gibi sakladığı Santa Maria dondurması da çok seviliyor. Bir top 4 TL.

5- FERAH&EDO /KAHRAMANMARAŞ 1956'da Kahramanmaraş'ta kurulmuş. Meşhur Maraş dondurmasının lezzeti, kullanılan taze keçi sütü ve meyveden geliyor. 30 çeşidi var. İnternet üzerinden sipariş vererek yurt dışından bile temin edebilirsiniz. Kilosu 20 TL.

6- NUR PASTANESİ /ANTALYA Nur Pastaneleri'nin ilki Korkuteli'nde 1969'da açılmış. Keçi sütünden yapılan yanıksı dondurmasıyla meşhur. Doğal vişne karalama dondurması da acayip rağbet görüyor. Antalya ve çevresinde 68 şubesi var. Bir top 2 TL.

7- GİRANDOLA /İSTANBUL İstanbul- Arnavutköy'de. Gerçek İtalyan usülü dondurmacı. Her gün 18 çeşit dondurma sunuluyor. Taze ve turfanda meyveler kullanılıyor. Küba usulü mojitolu, Bodrum mandalinalı, Ramazan'da güllaçlı dondurmaları en meşhurları. Bir top dondurma 6 TL.

8- SULTAN DONDURMA /İZMİR İzmir-Bostanlı'da 1983'den beri hizmet veriyor. Dondurmalarında katkı maddesi yok, her şey taze. Tahinli, goji berryli, keçiboynuzlu, havuçlu, ananaslı ve yeşil elmalı dondurması için kuyruk oluyor. 35'e yakın çeşit var. Bir top dondurma 2,5-3 TL

9-GELATO ICE CAFFE /ANKARA İtalyan tarzı dondurmanın Ankara-çankaya'daki adresi. Fındıklı çikolata kremalı, mürdüm erikli, mangolu, cappucicnolu ve limonlu çeşitleri şöhret sahibi olmuş. Farklı külah seçenekleri var. Bir top dondurması 3.5 TL

10- BRAVO /İZMİR Bravo Pastanesi 19 yıldır İzmir- Bostanlı'da. 18 çeşit dondurması var. En meşhuru enerji içeceğiyle yapılanı. Mandalina, Belçika çikolatası, Cherry Mania, yeşil limon, menekşe, ananas, mango, sakızlı dondurması çok beğeniliyor. Bir top 4 TL, kilosu 50 TL.