Türkiye'ye Alman askeri mi geliyor?

Alman basını, Patriot füze savunma sistemlerinin konuşlandırılması çerçevesinde Türkiye-Suriye sınırına Alman askerlerinin gönderileceği öne sürüldü

18 Kasım 2012, Pazar 10:34
A A

Alman Süddeutsche Zeitung gazetesinde yer alan haberde, Türkiye'nin yarın NATO'dan Patriot PAC-3 tipi füze savunma sistemlerinin Suriye sınırına konuşlandırılması için talepte bulunacağı öne sürülüyor.

Peter Blechschmidt imzalı haberde, savunma sistemlerinin Suriye sınırına yerleştirilmesinde Alman askerlerinin görevlendirileceği belirtiliyor. Bunun için Federal meclisin onayına ihtiyaç olup olmadığının değerlendirildiği ifade ediliyor. Haberde kaynak belirtilmiyor.

Alman askerlerinin 170 asker ve bir veya iki füze savunma sistemi ile NATO operasyonuna destek olacağı öne sürülüyor. Ancak bu rakamın henüz kesinliğe kavuşmadığı belirtiliyor. Her füze savunma sisteminden ortalama 85 asker sorumlu.

NATO ülkeleri arasında modern Patriot füze sistemine sahip üç ülke bulunuyor. Bunlar Hollanda, Almanya ve ABD. PAC-3 tipi savunma sistemleri ile hem füzeler hem de uçaklar imha edilebiliyor.

'Federal hükümet görüş birliğine vardı'

Süddeutsche Zeitung gazetesinde yer alan haberde, Federal hükümetin bu yönde olası bir NATO operasyonuna katılma konusunda görüş birliği içinde olduğu ve bunu 'ittifak dayanışması' kapsamında gördüğü ifade ediliyor. Savunma Bakanı Thomas de Maiziere perşembe günü yaptığı açıklamada, böyle bir operasyonun, şayet yapılacak olursa, yalnızca Türkiye’nin korunması amacı taşıyacağını ve hiçbir şekilde Suriye’deki iç savaşa müdahale anlamına gelmeyeceğini vurgulamıştı. Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Almanya’nın bu konuda fikri sorulursa, Almanya da ittifakın bir üyesi olarak görevlerini gözden geçirecektir” denildi.

Konuyla ilgili olarak Alman muhalefet partilerden Yeşiller'den bir açıklama geldi. Yeşiller güvenlik uzmanı Omid Nouripour, "Almanya ve NATO'nun devletler hukuku temeli olmaksızın askeri anlamda Suriye ihtilafına çekildiği uyarısında bulunmak istiyorum" dedi.

Türkiye'den henüz konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Deutsche Welle Türkçe

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;