Türkiye'ye gelen turist sayısı 22 yılın dibinde

Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı mayısta yüzde 34.7 azalarak 1994 yılından bu yana en büyük düşüşü kaydetti

28 Haziran 2016, Salı 14:24
A A

Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı iç güvenlik endişeleri ve Rus ziyaretçi sayısında yaşanan dramatik düşüşün etkisiyle turizm sezonunun açıldığı aayıs ayında yüzde 34.7 azalarak 1994 yılından bu yana en büyük düşüşü kaydetti.

Turist sayısı mayısta 2.49 milyon kişiye gerilerken, turizm sezonunun açılmasıyla birlikte mayıs itibarıyla gelen ziyaretçi sayısında önceki aylara kıyasla daha sert düşüşlerin görülmesi bekleniyordu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan verilere göre, yılın ilk beş ayında Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı ise yüzde 22.93 azalışla 8.3 milyon kişi oldu.RUS TURİST SAYISINDA YÜZDE 92 DÜŞÜŞ


Rusya-Ukrayna krizi sonrası batı ülkelerinin Rusya'ya uyguladığı ambargolar nedeniyle Rus vatandaşlarının satın alma gücündeki sert gerileme ve bir Rus savaş uçağının geçen yıl kasım ayında Suriye sınırında Türk hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle düşürülmesinin ardından, Rusya'dan gelen ziyaretçi sayısı mayısta yüzde 92 düşüşle 41 bin 4 kişiye geriledi. İlk beş aydaki düşüş ise yüzde 83 oldu.

IŞİD VE PKK'NIN HAİN TERÖR SALDIRILARI

Öte yandan IŞİD ve PPK'nın canlı bomba saldırılarının iç güvenlik riskini artırması nedeniyle yabancı ziyaretçilerde en yüksek düşüşlerin güvenlik sorunlarına daha hassas olan kişi başına milli geliri yüksek ülkelerden gelen turist sayılarında görülüyor.

Türkiye sahil turizmi ile ön plana çıktığı için turizm gelirlerinin yaklaşık yüzde 70'ini Mayıs-Ekim ayları arasındaki yaz döneminde sağlıyor. Ancak yaz sezonu için Türkiye'ye turist gönderen Avrupalı büyük operatörler yılın başında yaz ayları için yapılan rezervasyonlarda yüzde 40'a ulaşan düşüşlere dikkat çekiyordu.ALMAN TURİST YÜZDE 32, İNGİLİZ YÜZDE 29, JAPON YÜZDE 61 DÜŞTÜ

Verilere göre mayıs ayında Almanya'dan gelen turist sayısı yüzde 32, İngiltere'den gelen turist sayısı yüzde 29, Hollanda'dan gelen turist sayısı yüzde 44, Japonya'dan gelen turist sayısı ise yüzde 61 geriledi.

IRAK'TAN GELEN TURİST SAYISINDA YÜZDE 77 AZALMA


Irak'tan gelen turist sayısında ise yüzde 77 azalma görüldü.

HANGİ ÜLKELERDEN GELEN TURİSTLERİN SAYISI ARTTI?


Diğer taraftan Gürcistan'dan gelen ziyaretçi sayısı yüzde 19, Ukrayna'dan gelen ziyaretçi sayısı yüzde 48, İran'dan gelen ziyaretçi sayısı ise yüzde 3 arttı.

REUTERS

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;