'Türkiye'yi İran'a itmek saçma olur'

İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne dahil edilmemesi durumunda bir eksen kayması yaşanabileceği iddiasında bulundu

Pazar, 19 Eylül 2010 - 17:29

'Türkiye'yi İran'a itmek saçma olur'

Frattini, İtalya Katolik Piskoposlar Kurulu’nun resmi yayın organı Avvenire gazetesinde bugün yayımlanan özel demecinde, İtalya olarak Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğini desteklediklerini belirterek, "Türkiye yol ayrımında olan bir ülke. Onu İran’a doğru itmek saçma olur" ifadesini kullandı.

İtalya Dışişleri Bakanı Frattini, demecinde şunları kaydetti: "Türkiye bir yol ayrımında. Batı’nın yolunu tutabilir. Ama kendisini Avrupa’dan ziyade İran’ın dostu olan bir güce dönüştürecek olan yolun yolcusu da olabilir.

Erdoğan’ın ilk seçim zaferinde Türklerin yüzde 70’i Avrupa’yı istiyordu. Birkaç yıl sonra bu oran yüzde 50’lere indi. Bu kaygı verici bir eğilim. Avrupa bir kez daha tümüyle hata yapmaktadır."

Frattini, kendisinin ve Başbakan Silvio Berlusconi’nin Türkiye’nin AB üyeliğini öteden beri desteklediklerine de değinerek, "Bizler, Türkiye’nin Avrupa sürecinin en kararlı avukatlarıyız. Bunu herkes biliyor. Tek dileğimiz çabamızın yeterli olmasıdır" diye konuştu.

İtalya Dışişleri Bakanı Frattini, Fransa’da kamusal alanlarda Müslüman kadınların peçeyle dolaşmalarının yasayla yasaklanmasıyla ilgili olarak da "Müslüman cemaatler kendileriyle yapılan görüşmelerde, peçenin bir yükümlülük olmadığını pek çok kez belirttiler.

Dolayısıyla yasak doğru addedilebilir. Ancak bu, İslam’a bir saldırı biçiminde okunursa, tehlikelidir. Dinlerarasında çatışmayı tetiklemek affedilmez bir hata olur" değerlendirmesini yaptı.