Türkler 3G'ye hızlı girdi

'Türkiye'de 3G teknolojisinin ilk iki günlük kullanımlarının İngiltere'deki bir operatörün bir yıllık 3G kullanımına eşit'

03 Eylül 2009, Perşembe 10:36
A A

İki günde 1 yıllık görüşme Avea’nın yeni Genel Müdürü Erkan Akdemir, 3G’nin (üçüncü nesil iletişim) sektöre ciddi hareketlilik getirdiğini, en çok da görüntülü konuşmanın ilgi gördüğünü söyledi. Akdemir ekonomi gazetecileriyle buluşmasında, Avea’da 3G kullanıcılarının ilk iki günde, İngiltere’deki bir yıllık kullanıma eş görüntülü konuşma yaptığını söyledi. 3G’nin yeni iş alanları doğuracağını vurgulayan Akdemir, “Milyar dolarlık yatırımın büyük kısmı lisans ücretine gitti. Gerçek bir iş haline gelmesi iki-üç yılı bulur” dedi. 

ORTAK KULLANIM BAŞLAR
Akdemir, baz istasyonlarının GSM operatörleri tarafından ortak kullanımına ilişkin görüşmelerin sürdüğünü belirterek, “İstasyonların en büyük maliyetini kiralama ücretleri oluşturuyor. Ortak kullanım ciddi tasarruf sağlayacak. Birlikte çalışmaya yeni yıldan itibaren başlayabiliriz” dedi. Avea’da rakiplerde yüzde 15-20 aralığında bulunan faturalı abone oranının yüzde 35’lere kadar çıktığını belirten Akdemir, “Bunun bir kısmı kamudan. Bunun dışında hem bireysel hem de kurumsal müşteri abone oranı yüksek” dedi. 

ÇAĞRI MERKEZİNE SINIRSIZ TARİFE 
Akdemir şirketin sınırsız tarife paketindeki şartları yeniden düzenlemesi ile ilgili şöyle konuştu: “Her Yöne Özgürlük tarifesi sürüyor. Yalnızca makul kullanım esasları 3 bin dakika ve farklı aranan 75 numara şeklinde düzenlendi. Avea kullanıcısı ortalama bir ayda 13 farklı numarayı ararken, bizim getirdiğimiz limit 75 kişi ve ortalama ayda 300 dakika. Konuşurken getirdiğimiz limit 3 bin dakika” dedi. Akdemir, tarifede suistimaller yaşadıklarını, bazı abonelerin çağrı merkezinde bile bu tarifeyi kullandığını söyledi. Paketteki 10 bin dakikalık limit, 3 bin dakikaya indirilmiş, durum abonelerin tepkisini çekmişti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;