Türkler en fazla iki çocuk istiyor (Dünya Nüfus Günü)

Aile Yapısı Araştırması 2016 sonuçlarına göre Türkler en fazla 2 çocuk sahibi olmak istiyor

10 Temmuz 2017, Pazartesi 16:23
A A
Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) bu yılki 11 Temmuz Dünya Nüfus Günü’nün temasını "Aile planlaması; insanları güçlendirmek, milletleri geliştirmek" olarak belirledi.

Interpress’in Dünya Nüfus Günü sebebiyle Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden derlediği bilgilere göre Türkiye'de toplam 22 milyon 206 bin 776 hanehalkı bulunuyor. Aynı konutta ya da aynı konutun bir bölümünde yaşayan, bir veya daha fazla kişiden oluşan topluluk olarak tanımlanan hanehalklarının yüzde 82,7’sini en az bir çekirdek aile oluştururken bunların yüzde 60,4’ünde ise en az bir çocuk bulunduğu belirlendi.

Medyada nüfus ile ilgili yılbaşından bu yana 223 bin 814 haber çıkarken bu haberler içinde aile planlaması ile alakalı ise 2 bin 730 haber yer aldığı saptandı.

EN FAZLA İKİ ÇOCUK

Aile Yapısı Araştırması 2016 sonuçlarına göre bireylerin şartları uygun olsa kaç çocuk sahibi olmayı istedikleri incelendiğinde en fazla istenen ideal çocuk sayısı yüzde 32 ile iki çocuk oldu. Türkiye genelinde bireylerin yüzde 31,4’ü şartları uygun olduğunda üç çocuk, yüzde 18’i dört çocuk, yüzde 14,9’u beş ve daha fazla çocuk isterken yüzde 3,4’ü tek çocuk istediğini, yüzde 0,3’ü ise hiç çocuk istemediğini belirtti.

KADINLAR 2, ERKEKLER 3 DİYOR

Bireylerin şartları uygun olduğunda istedikleri ideal çocuk sayısı cinsiyete göre incelendiğinde; kadınların en fazla istediği ideal çocuk sayısı yüzde 33,1 ile iki çocuk iken erkeklerin en fazla istediği ideal çocuk sayısı ise yüzde 31,6 ile üç çocuk olarak belirlendi.  
 
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.