Türköne'den öğrencilere: Parazitlere aldırmayın

Bolu'da Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde konferans veren Mümtazer Türköne'yi protesto eden 15 kişilik öğrenci grubuna polis müdahale etti

12 Mart 2011, Cumartesi 16:11
A A

Gazeteci-yazar Mümtazer Türköne, bugün Abant İzzet Baysal Üniversitesi Kültür Merkezi’nde ’Referandum sonrası Türkiye’ konulu konferans verdi.

Salon tamamen dolarken, arka sıralarda bulunan kendilerine ’Öğrenci Kollektifi’ grubu, Mümtazer Türköne salona girince ıslıklarla protestoda bulundu. Türköne yerine otururken, alkışlarla protestoya devam eden grup, yumurta fırlatmaya başladı.

TÜRKÖNE: PARAZİTLERE ALDIRMAYIN

Polis, şemsiye açarak Mümtazer Türköne’yi korudu. Türköne’ye yumurta isabet etmedi. Polis, öğrencilerin yanına giderek protestoyu durdurmaları uyarısında bulundu.

Bu sırada, Türköne önündeki bilgisayara, "Arkadaşlar sakin olun. Parazitlere aldırmayın. Ben konuşmak yerine size slayt gösterisi yapacağım. Demokratik hakkımı ve özgürlüğümü parazitler engelleyemez" yazarak, slayt gösterisi için asılan perdeye yansıttı.

TÜRBANLI ÖĞRENCİLERDEN EYLEMCİLERE TEPKİ

Protestocu öğrenciler kol kola girerek, "AKP’nin kalemi üniversitemizden defol. Seni burada istemiyoruz. Üniversiteler bizimdir bizim kalacak" diyerek bağırdı.

Türbanlı kız öğrenciler ise koltuklara ve tahtalara vurarak, "Dışarı dışarı" diye bağırarak, protestoculara tepki gösterdi.

ÖĞRENCİLER: BİZE HAKARET ETTİ ÖZÜR DİLESİN

Polis öğrencileri tekrar uyarırken, Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Mehmet Bahar öğrencilerin yanına giderek, "Salonun onda sekizi bu konuşmayı bekliyor. Kimseyi engellemeyin. Sessizce dışarı çıkın" dedi.

KARŞIT GÖRÜŞLÜ ÖĞRENCİLER SALDIRDI

Protestocu yaklaşık 15 öğrenci yaka paça, yerlerde sürüklenerek dışarı çıkartılırken, karşıt görüşlü öğrencilerin saldırısına da uğradı. Polis, özel güvenlik görevlileri ve karşıt görüşlü öğrenciler, protestosu öğrencileri tekme tokat dövdü.

Bir erkek öğrenci, polis tarafından saçlarından çekilip tekmelendi. Dışarı çıkarılan öğrenciler yeniden içeri girmek isteyince polis izin vermedi. Mümtazer Türköne konuşmasına devam etti.

Protestocu öğrenciler dışarıda basın açıklaması yaparak, hem üniversite yönetimi ve polisi, hem de Mumtazer Türköne’yi suçladı.

Mutlu YUCA-Koray YILMAZDEMİR/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;