Türk'ten tepki: Hukuksuz bir karar

Türk'ten tepki: Hukuksuz bir karar

29 Eylül 2009, Salı 15:36
A A

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, eşbaşkan Emine Ayna ve Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş hakkında Ankara 11’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği "zorla getirme" kararına tepki gösterdi. Kararın ‘hukuksuz’ olduğunu ve Anayasa’nın 14’ncü maddesiyle ilgisinin bulunmadığını belirten Türk "Parlamento gerçekten düşüncelerini ifade eden siyasetçilere, milletvekillerine sahip çıkacak bir duruş ortaya koymamıştır" dedi.Türk yargının verdiği karar karşısında muhataplarının TBMM olduğunu ifade ederek Meclis Başkanı, Anayasa Komisyonu ve Adalet Komisyonu’nun ortak toplanması ve bu konuda bir değerlendirme yapması gerektiğini söyledi.

Türk, Meclis’te RTÜK Başkanı Davut Dursun ile RTÜK üyesi Abdulvahap Darendeli’yi kabulünün ardından gazetecilerin, Ankara 11’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin DTP’li Ayna ve Demirtaş hakkında verdiği ‘zorla getirme’ kararını değerlendirdi. Kararın tamamen hukuksuz bir karar olduğunu ve Anayasa’nın 14’ncü maddesiyle hiçbir ilgisinin olmadığını söyleyen Türk şöyle konuştu:

"Biz bugüne kadar düşüncelerimizi özgürce ifade etmeye çalıştık. Bütün söylemlerimizde Türkiye’nin bütünlüğü içinde sorunların çözümünü gündeme getirdik. Bu nedenle 14’ncü maddeye göre yorumlanması doğru değildir. 14’ncü madde göre Türkiye’nin bölünmez bütünlüğü aleyhinde işlenen suçlarla ilgili fiili bir durum varsa gündeme gelir. Ancak parlamento gerçekten düşüncelerini ifade eden siyasetçilere milletvekillerine sahip çıkacak bir duruş ortaya koymamıştır. Bunu yargının değil parlamentonun özgür düşünceye karşı davranışının ve tutumunun bir sonucu olarak değerlendiriyoruz. Bizim yargıdan hukuktan kaçma gibi bir durumumuz yok.

Gerçekten bütün dokunulmazlıkların kaldırılmasını istiyoruz. Verilmeyecek hesabımız yoktur. Ama farklı düşündüğümüz için Türkiye’de demokrasiyi, özgürleşme konusunda tartışma ortamı yarattığımız için, Kürt sorununu Türkiye’nin gündemine getirdiğimiz için adeta Parlamento tarafından sahiplenilmeyen, ötekileştirilen bir tutum ve davranışla karşı karşıyayız. Sonuç olarak demokrasi mücadelesi veriyoruz. İnançlarımız doğrultusunda çalışmalarımızı, çabalarımızı ortaya koyacağız. Zorla götürürlerse diyeceğimiz bir şey yok. Sonuç olarak haksız bir uygulama olduğuna inandığımız için bugüne kadar ifade vermeye gitmedik, bundan sonra da söylediğim gibi böyle bir yöntem ortaya çıkarsa Türkiye kaybeder, bizim kaybedecek bir şeyimiz yok."

-"AÇILIM SÜRECİNDE TÜRKİYE’YE ZARAR VERİR"-

Türk, yargı kararının açılım sürecine zarar verip vermeyeceğine ilişkin bir soruya "Tabi ki açılım sürecinde diyalog, uzlaşı, ortak aklın ortaya çıkması için çaba gösterirken, bu diyalogu, uzlaşıyı, ortak aklı ortadan kaldıracak bir yaklaşım biçimi Türkiye’ye zarar verecektir, hepimize zarar verecektir diye düşünüyorum."karşılığını verdi. Türk, Başbakan Erdoğan’la yaptığı görüşmeye ilişkin bugün basına yansıyan sözlerinin hatırlatılması üzerine de

"Önemli bir süreç, Kürt sorununun çözümünün kolay olmadığını, sabırla bu işin götürülmesi gerektiğini söyledim. Bu konuda mutlaka cesur olmamız gerekiyor. Demokrasi cesaretle barışmayı, kardeşleşmeyi savunamazsa, birileri tabi ki bu süreci dağıtır, bu sürecin gelişmemesi konusunda her türlü çabanın çalışmanın içinde olur, bunu ifade ettim" diye konuştu.

Adalet Bakanlığı ya da İçişleri Bakanlığı’ndan, DTP’lilerle ilgili yargı kararı konusunda herhangi bir adım bekleyip beklemediklerinin sorulması üzerine de Türk, "Bu kararın karşısında bizim muhatabımız TBMM’dir. Meclis başkanının, Anayasa ve Adalet Komisyonu’nun ortak toplanması ve bu konuda bir değerlendirme yapması gerekiyor. Kendi üyeleriyle ilgili bir tartışma Türkiye gündemindeyse Anayasa komisyonu, Adalet komisyonu oturup bu konuyu görüşemiyorsa bir karar ortaya çıkaramıyorsa bir eksikliktir diye değerlendiriyorum" diye konuştu.

ANKA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;