Turp gibiymiş

Polis dayağı sonucu beyin kanaması geçiren, ayağı kırılan gence 'sağlam' raporu verilmiş

09 Ekim 2009, Cuma 05:00
A A

İstanbul Üniversitesi’nde okuyan Güney Tuna (21), geçtiğimiz cumartesi gecesi Avcılar Ambarlı’daki bir parkta arkadaşlarıyla buluşmuştu. Gitar çalıp şarap içen gençler, parkı terk etmeleri ve içki içmemeleri konusunda kendilerini uyaran iki kişilik “Motosikletli Yunus” diye bilinen polis ekibiyle tartışmıştı.

Polise itiraz eden Güney Tuna, başta Muhammet Bağcı olmak üzere olay yerine gelen 7-8 polis tarafından öldüresiye dövülmüştü. Karakolda ifadesi alındıktan sonra ailesi tarafından hastaneye kaldırılan gencin beyin kanaması geçirdiği, bacağında da iki kırık olduğu belirlenmişti. Olayla ilgili olarak polis Muhammet Bağcı tutuklanmıştı.

'DANIŞMA GÖREVLİSİYDİ’
Güneş Tuna’ya dayak gecesi polis tarafından götürüldüğü Avcılar Semt Polikliniği’nde “Darp cebir izine rastlanmadı” yönünde rapor verildiği ortaya çıktı.

Raporda imzası bulunan doktor E.E. savunmasında şöyle dedi: “Polis, darp cebir izi olmadığına dair rapor düzenlenmesini istedi. Gencin elbiselerini ve pantolonunu sıyırttım. Göğüs, karın, sırt ve başında herhangi bir darp izi yoktu. Kendisine de sordum. Şikayeti olmadığını söyledi.”

Güney Tuna ise karakoldan önce hastaneye götürüldüğünü belirterek, “Yanımda bir polisle hastanenin danışma bölümüne gittik. Orada, ‘Bir şeyin var mı?’ dediler. Yanımda polis olduğundan daha da fazla dayak yememek için ‘Bir şeyim yok’ dedim. Soruyu soran doktor değil, danışma görevlisiydi. Ben doktoru hiç görmedim. Muayene de olmadım” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;