TÜSİAD'dan dinleme yorumu

TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, telefon dinlenme konusunun mahremiyet duygusunu zedelediğini söyledi

13 Kasım 2009, Cuma 12:32
A A

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Sabancı Üniversitesi Rekabet Forumu (REF) ve Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED) düzenlenen Rekabet Kongresi'ne katılan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, çıkışta son günlerdeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yalçındağ, zor bir dönemden geçildiğine işaret ederek, "Amin Maalouf'un bir kitabı var, 'Çivisi Çıkmış Dünya' diye. Diyor ki, dünya 21. yüzyıla pusulasını kaybetmiş şekilde giriyor. Bugün yaşananlar, öncelikle bu telefon dinleme konusu.

'BAŞBAKAN 6 YILDIR DİNLENİYORMUŞ'

Başbakanın telefonu 6 yıldır dinleniyormuş, öğreniyoruz ki, hakimlerimiz, savcılarımızın telefonları dinleniyor. Artık sokaktaki insan da telefonunun dinlendiğine inanıyor. Bu insanın mahremiyet duygusunu zedeliyor. Bunun bireysel hak ve özgürlüklerle, demokrasiyle bağdaşır bir tarafı yok. Müthiş bir tedirginlik yaratıyor. Öncelikle bnu tedirginliği gidermemiz lazım diye düşünüyorum" dedi.

'ADALETE HERKESİN İHTİYACI VAR'

Herkesin adalet duygusuna ihtiyacı olduğunu kaydeden Yalçındağ, şunları söyledi: "Her zor anımızda tutunduğumuz , birey olarak, toplum olarak, devlet olarak, millet olarak adalete güvenimiz sarsılırsa, adalet duygumuz sarsılırsa, neye sığınacağız ve neye tutunacağız? dolayısıyla hepimiz hukuka sahip çıkmalıyız, demokrasiye sahip çıkmalıyız.

Hiç kimsenin, hiç bir kesimin demokrasimize müdahale etmesine, müsaade etmemeliyiz. Demokrasi ve hukuka sahip çıkarak, hukukun üstünlüğüne inanarak ancak zor dönemden diye düşünüyorum. Ülkemizde artık liberal demokrasinin tam anlamıyla oturması için hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız ve Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğuna inancımızı da kaybetmemeliyiz.

Yapacak başka şey yok, çıkış yolumuz demokrasi ve hukukun üstünlüğü. İyi olacak inşallah bu kaotik ortamı atlatacağız. Ancak hepimiz birey olarak da buna inanırsak, bunun için uğraşırsak ve mücadele verirsek atlatabiliriz bu kaotik ortamı."

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;