Tutuklu vekillere destek yürüyüşü

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde, bağımsız milletvekili Erol Dora'nın da aralarında bulunduğu yaklaşık 5 bin kişi, tutuklu milletvekilleri için yürüdü

Tutuklu vekillere destek yürüyüşü

Nusaybin İlçesi’nde dün, aralarında Mardin Bağımsız Milletvekili Erol Dora ile Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, BDP Mardin İl Başkanı Sedat Dağ, İlçe Başkanı Ali Damar’ın da bulunduğu yaklaşık 5 bin kişi, parti binasından Mittani Kültür Merkezi’ne doğru yürüyüşe geçti.

YSK’nın milletvekilliğini düşürdüğü Hatip Dicle ve tahliye edilmeyen tutuklu milletvekillerine destek amaçlı düzenlenen yürüyüş sırasında, Abdullah Öcalan posteri, PKK flamaları ve konfederalizmi temsil eden bezler taşıyan kalabalık grup, sık sık, ’PKK halktır halk burada’, ’Biji serok Apo (yaşasın başkan Apo)’, ’Baskılar bizi yıldıramaz’ sloganları attı.

Daha sonra kısa bir konuşma yapan Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, Mardin’den milletvekili seçilen KCK tutuklusu Gülser Yıldırım’ın serbest bırakılması çağrısını yineledi.

Daha sonra konuşan Mardin Bağımsız Milletvekili Erol Dora, halkın iradesinin üstünde hiçbir gücün olmadığı söyleminin somut olarak hayata geçirilmesini istediklerini, Ankara’nın da bunu görmesi gerektiğini söyledi.

"DÜŞÜNCE SUÇU DİYE BİR ŞEY YOKTUR"

Herkesin barış umutlarını taşadığı bir dönemde halkın iradesinin ipotek altına alındığını belirten Dora, "Hepimiz büyük bir umutla Türkiye’nin barış hevesine gitmesini düşünürken, 6 arkadaşımız seçilmiş olmalarına rağmen tahliye edilmediler ve hala cezaevinde tutulmaktadırlar.

Bunu kabul etmek mümkün değildir. AİHM’de düşünce suçu diye bir şey yoktur. Ama şu anda Hatip Dicle arkadaşımız düşüncelerinden dolayı 1 seneden fazla ceza aldı ve cezası onandı.

Artık Türk anaları ve gerilla anaları ağlamasın. Halkların kardeşliği için mücadele vererek, her kesimden insanı kucaklayacak yeni bir anayasa talebimiz var.  Bir an önce halkın iradesiyle seçilmiş ve vekil olmuş arkadaşlarımızın bir an önce bırakılmasını istiyoruz. Çünkü halk bunu istemiştir, halkın iradesine karşı gelinemez" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından, yerel sanatçılar Kasım Koç ve Koma Nevaf Kürtçe verdikleri konserle Nusaybinliler’i coşturdu.

Mehmet Ali BULUN/DHA