Tüylü oyuncaklar astımı tetikliyor

Uzmanlar, tüylü oyuncaklarda bol miktarda toz bulunduğuna dikkat çekerek, oyuncak seçimine dikkat edilmesi gerektiği uyarısında bulundu

Perşembe, 14 Ocak 2010 - 13:06

Tüylü oyuncaklar astımı tetikliyor

Astım hastalığına neden olan alerjenlerin ev tozu akarları, küfler, polenler ve mantarlar olarak sıralayan Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Alerjik Göğüs Hastalıkları Bilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Dane Ediger, ‘Dermatophagoides’ adı verilen akarların 0.2-0.3 milimetre boyutunda, 8 kancası bulunan, gözleri görmeyen böcekçik olduklarını belirterek, ev ortamında insan saçlarından dökülen kepeklerle, tüy ve iplik parçacıklarıyla beslendiklerini kaydetti.

Astım hastalığına neden olan alerjenlerin başında gelen ev tozu akarlarının tüylü oyuncaklarda da bol miktarda bulunabileceğini hatırlatan Doç.Dr.Dane Ediger, “Çocuklara oyuncak seçiminde dikkatli olunmalı, tüylü oyuncakların ev tozu akarları nedeniyle astım hastalığını tetikleyebileceği unutulmamalı” dedi.

Doç.Dr. Dane Ediger, ev tozu akarlarının tüm tekstil eşyalarında bulunabilmekle beraber ev içi ortamda en çok yaşadıkları yerleri şu şekilde sıraladı: “Akarlar yatak, yorgan, nevresim takımları, çarşaf ve yastık kılıfları, battaniye ve halı gibi yünlü materyaller, perde ve kumaş kaplı mobilyalar, tüylü hayvanlar, tüylü oyuncaklarda bulunur.

Akarların yastık ve yorganda yoğun bulunmasının nedeni bunlarda beslenebileceği insan deri döküntülerinin çokluğudur.”

Yalçın ÖZÜM/BURSA (DHA)