'Tuzun koktuğu süreci yaşıyoruz'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'de demokrasinin sorgulanması gerektiğini söyledi

03 Mart 2011, Perşembe 15:48
A A

Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’dan Ankara’ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

"Ergenekon" soruşturması kapsamında gözaltına alınan gazetecilerle ilgili sorular üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Tuzun koktuğu süreci yaşıyoruz. Artık Türkiye’de, namuslu gazetecilik yapmak gittikçe zorlaşıyor.

Halkıma şunu söylemek isterim; hiçbir baskıcı düzen ilelebet yürüyemez. AKP baskı kurdukça, toplumun bilinçlenmesi artacaktır. Biz hukukun üstünlüğünü istiyoruz. Şu anda güçlünün hukuku Türkiye’de geçerli.

Bugün Ankara Baro Başkanı’nın yaptığı bir açıklama var, ’Arama kararlarında somut bir gerekçe söz konusu değildir’ diye. Eğer somut bir gerekçe olmadan sabahın erken saatlerinde gazetecilerin evleri ve çalışma ofisleri aranıyorsa, basılıyorsa, bu, Türkiye’de demokrasinin sorgulanması gerektiğini gösteriyor."

Bahçeli: Gelişmeleri sabırla izlemeli

"AMAÇ HÜKÜMETİ ELEŞTİREN SESLERİ SUSTURMAK"

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında bazı gazetecilerin gözaltına alınmasının tek amacının ''Hükümeti eleştiren sesleri susturmak'' olduğunu belirterek, ''Şimdi Türkiye'de bir Muaviye dönemi yaratılmak isteniyor'' dedi.

Hamzaçebi, düzenlediği basın toplantısında ''Ergenekon'' soruşturması kapsamındaki son gözaltıları değerlendirdi. Hamzaçebi, Ergenekon soruşturmasının Türkiye'de darbe teşebbüsü olduğu gerekçesiyle başladığını, ancak giderek amacından uzaklaştığını ve ''AKP iktidarına muhalif olanların seslerinin kesildiği, onların susturulduğu'' bir soruşturmaya dönüştüğünü savundu.

İktidar aleyhinde, iktidarın görüşlerine alternatif olacak ya da onu eleştirecek şekilde görüş ortaya koyan her kim varsa, bunların birer birer ''Ergenekon'' soruşturmasına dahil edilmek suretiyle gözaltına alındığını ileri süren Hamzaçebi, bugün yapılan işlemlerin bunun bir parçası olduğunu söyledi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;