Twitter'da AA eleştirisine soruşturma iddiası

Twitter'da Anadolu Ajansı'na eleştirdikleri gerekçesiyle Fazıl Say, Can Dündar ve Erdal Beşikçioğlu'nun da aralarında olduğu 58 kişi hakkında 'hakaret, iftira ve tehditin yanı sıra halkı kin ve düşmanlığa tahrik' suçlamalarıyla soruşturma başlatıldığı öne sürüldü

29 Mart 2015, Pazar 14:55
A A
Anadolu Ajansı’nın şikâyeti üzerine, Twitter’da kuruma yönelik eleştirel ve küfür içeren mesaj atanlar hakkında soruşturma başlatıldığı ortaya çıktı. Ajansın eski genel müdürü Kemal Öztürk ile yardımcısı Ebubekir Şahin ve kurum çalışanlarının şikâyetçi olarak göründüğü soruşturmada, aralarında gazeteciler ve CHP milletvekillerinin de bulunduğu 58 şüpheli, “hakaret, iftira ve tehditin yanı sıra halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçunu işlemekle de suçlanıyor. Cumhuriyet gazetesinden Ahmet Şık’ın haberine göre, Ajansın tarafsızlığına gölge düşürüldüğü öne sürülen suç duyurusunda kurum çalışanlarının devlet memuru olduğu da vurgulandı.
 
'TARAFSIZ' ADAY ADAYLIĞI
 
Suç duyurusu dilekçesinde Anadolu Ajansı’nın tarafsız ve bağımsız olduğunu savunan, eski Genel Müdür Kemal Öztürk, istifa ederek önümüzdeki haziranda yapılacak genel seçimlerde AKP’den milletvekili aday adayı oldu. Öztürk, AA Genel Müdürü olmadan önce de Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın basın danışmanıydı. Haklarında suç duyurusu bulunan 58 kişi arasında Can Dündar, Ahmet Şık ile Hürriyet Gazetesi yazarlarından Melis Alphan, Milliyet Gazetesi muhabiri Burcu Karakaş, Zaman Gazetesi Washington Temsilcisi Ali Arslan, Taraf Gazetesi yazarı Emre Uslu, Fazıl Say, Metin Uca, Behzat Ç. rolüyle ünlenen Erdal Beşikçioğlu, Atilla Taş ile CHP milletvekilleri Umut Oran ve Müslim Sarı da var. Ancak söz konusu şüphelilerin mesajlarında küfür ve hakaret bulunmuyor. Suç duyurusunda şüphelilerin uzlaşma taleplerinin kabul edilmeyeceği belirtilerek şüphelilerin iddialara konu mesajlarının kaldırılması ya da hesaplarının kapatılmasına karar verilmesi talep edildi. 
 
Küfür yok, soruşturma var
 
Soruşturma dosyasına giren ‘tweet‘lerden bazıları şöyle:

Fazıl Say: Anadolu Ajansı büyükşehirlerde önce kırsal kesimi vererek asıl sonuçları manipüle etmeye kalkışmıştır.
 
Can Dündar: Anadolu Ajansı genel müdürünün Bülent Arınç’ın eski basın danışmanı olduğunu hatırlatmakta yarar var.
 
Ahmet Şık: AKP-Cemaat savaşının seçim cephesindeki askerleri Anadolu Ajansı ve Cihan Haber Ajansı (Cemaat) oldu. Abonelik iptali için yeterli veri.
 
Melis Alphan: Ya bu yüz karası Anadolu Ajansı nasıl bu kadar fark koyuyor? Hayallerindeki sonuçları mı yazıyorlar?
 
Umut Oran: CHP’nin vefakâr partilileri Anadolu Ajansı’nın haberlerine itibar etmeyin.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;