U2 İstanbul'u inletti

Dünyaca ünlü İrlandalı rock müzik grubu U2, "360 derece turu" kapsamında İstanbul'da müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşattı

U2 İstanbul'u inletti

Atatürk Olimpiyat Stadı'nda gerçekleştirilen ve Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile İstanbul Avrupa 2010 Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekip Avdagiç'in yanı sıra grubun yerli ve yabancı hayranlarının izlediği konser, 2 saat 10 dakika sürdü.

Konser öncesinde İngiltere'nin en önemli alternatif rock gruplarından Snow Patrol sahne aldı.

Başlangıç saati 21.00 olarak duyurulan konser, ancak bir saatlik gecikmeyle başladı.

BAĞIŞ'IN EŞLİK ETMESİNE TEPKİ

Grubun solisti Bono, birkaç şarkı seslendirdikten sonra stadı dolduran müzikseverlere İngilizce "Hoşgeldiniz" diyerek teşekkür etti. İstanbul'a gelmenin ve burada bulunmanın kendisi için önemli olduğunu ifade eden Bono, dün Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlayan Boğaziçi Köprüsü'nde yürüdüğünü ve köprünün aynı zamanda geçmiş ile gelecek arasındaki bağı da ifade ettiğini söyledi.

Bu yürüyüş sırasında kendisine Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın da eşlik ettiğini hatırlatınca, bazı müzikseverler tarafından tepki alan Bono, bunun üzerine bir daha siyasetçilerden bahsetmeyeceğini belirterek son albümü "No line on the Horizon"dan parçalar seslendirdi.

'YİĞİDİM ASLANIM'

Konseri sırasında sanatçı Zülfü Livaneli'yi de sahneye davet etti. Livaneli, Bono'nun Fehmi Tosun'a itafen söylediği şarkıya eşlik ederken, İrlandalı bir şairden de dizeler okudu ve ardından "Yiğidim aslanım burda yatıyor" parçasını söyledi.

"ARAYI AÇMAYALIM"

Konser sırasında bir kadın seyirciyi sahneye çıkaran Bono, bir şarkısını sahneye oturttuğu hayranının dizlerine uzanarak söyledi. Bono, daha sonra kadın hayranıyla birlikte seyirciler arasına kurulan platforma yürüyerek burada dans etti. Konserinin sonunda sevenlerine sabrettikleri için teşekkür ederek,"Arayı açmayalım" dileğinde bulunan Bono, sevenlerine AIDS ilacı alamayanlara yardım ettikleri için ayrıca teşekkür etti. Seyirciler ise; U2'yu beklediklerine değdiğini ve konserden memnun ayrıldıklarını belirtirken, grubun özellikle Zülfü Livaneli ile yaptığı düetin kendilerini şaşırttığını ve çok mutlu olduklarını ifade ettiler.

Zeynep ÖZONUR - İSTANBUL / DHA

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle