U2'ya 120 TIR'lık sahne!

Rock grubu U2, Türkiye'deki ilk konserini 6 Eylül 2010'da Atatürk Olimpiyat Stadı'nda verecek

22 Ekim 2009, Perşembe 17:49
A A

Konserin detaylarını açıklamak üzere U2 turnesini dünya çapında organize eden Live Nation Orta ve Doğu Avrupa'dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Tim Dowdall, Pozitif Yönetim Kurulu Başkanı Cem Yegül, İstanbul Kültür Sanat Vakfı Genel Müdürü Görgün Taner ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, Çırağan Sarayı'nda basın toplantısı düzenledi.
Konser biletlerinin 2 Kasımda satışa çıkacağını ifade eden Yegül, U2'nun konser biletlerinin satışa çıktığı anda tükendiğini, İstanbul konserinin biletlerinde de aynı umudu taşıdıklarını belirtti.

Biletlerin Biletix satış noktaları, "www.biletix.com" internet sitesi, Biletix'in "0216 556 98 00" numaralı çağrı merkezi ve Garanti Bankası
 ATM'lerinden satışa sunulacağını kaydeden Cem Yegül, müzikseverlere konserin sahne tasarımına uygun 7 farklı kategoride tribün ve saha içi biletler
 sunulacağını bildirdi.

Yegül, bilet fiyatlarının 50 ile 375 lira arasında değişeceğini dile getirerek, 12-14 ve 16 kişilik locaların fiyatlarının 750 lira, saha içinde,
 sahnenin hemen önündeki özel alanda yer alan "red zone" paketinin ise 550 lira  olarak belirlendiğini söyledi. Yegül, konserde davetiye sisteminin
 uygulanmayacağını, her yerin biletli olacağını ifade etti.

Şekib Avdagiç de, İstanbul'un 100 binin üzerinde seyirci ile bir rekora imza atmasını beklediklerini ifade etti.

AVRUPA'DA 2 MİLYON KİŞİ İZLEDİ

U2'nun 360 turnesinin Avrupa ayağı 10 Ağustos 2010'da Almanya'nın Frankfurt şehrinde başlayacak. Turne, Hannover şehrindeki konserin ardından Danimarka, Finlandiya, Rusya ve Avusturya'daki konserlerle devam edecek. U2, 3 Eylülde Atina'da vereceği konserin ardından İstanbul'a gelecek ve 6 Eylülde Atatürk Olimpiyat Stadı'nda sahne alacak. Turne Almanya, Fransa, İspanya ve Portekiz konserleriyle sürecek.

Grubun, Haziran ayında Barcelona'da başlayan 360 turnesi, Fransa, Almanya, Hollanda, İrlanda, İsveç, Danimarka, Polonya, Hırvatistan ve
 İngiltere'deki konserlerinin ardından Amerika'da devam ediyor. U2'yu bu yıl sadece Avrupa'da yaklaşık 2 milyon kişi izledi.

360 turnesi, U2'nun, 2005/2006 yıllarında gerçekleştirdiği "Vertigo" turnesinden bu yana ilk stadyum turnesi olma özelliği taşıyor.

360 derecelik görüş açısı sunan dev sahnenin teknik özellikleri 2. sayfada...

SAHNENİN ÖZELLİKLERİ

360 turnesi sahnesi, grubun uzun yıllardır prodüksiyon direktörlüğünü sürdüren Willie Williams ve mimar Mark Fisher'ın 5 yıl süren çalışmaları sonucunda tasarlandı. Müzikseverlere muhteşem bir görsel şölen sunan sahne, konser alanında bulunan tüm izleyicilere her açıdan kusursuz bir görüntü sunabiliyor. Dev bir silindir video sistemi ile birbirine bağlanmış LED paneller ve 64 metreye ulaşan yüksekliğiyle sahne etrafında dönen metal köprü sistemi müzikseverlere 360 derecelik bir görüş açısı sunuyor.

Sahneler, Belçikalı şirket Stageco tarafından inşa edildi. Sahnelerin inşası için yüksek basınç içeren hidrolik sistemler kullanıldı. Çelik yapı 28
 metre uzunluğunda ve ortadaki pilon 46 metreye ulaşıyor. 

Sahne modellerinin yerleştirilebilmesi için ekip, konser tarihinden yaklaşık bir hafta önce Google Earth'ın üç boyutlu programlarından yararlanıyor.
 54 ton ağırlığındaki silindir ekranın kapalı hali 400 metrekare yer kaplarken, tamamen açıldığında 2 tenis kortu büyüklüğünü buluyor.

Video ekranı toplam 1 milyon ayrı parçacıktan oluşuyor. Çelik dizaynın kurulması 4 gün sürüyor. Ekran, sahne ve diğer prodüksiyon ekipmanlarının konser alanına sokulması ise 12 saati buluyor. Tüm prodüksiyon 120 TIR'la taşınıyor.

AA

 

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;