Uber ile NASA arasında 'uçan taksi' ortaklığı

Ulaşım şirketi Uber, en büyük gelecek hedefi olan "uçan taksi" konseptini gerçeğe dönüştürmek için NASA ile ortaklık kurduğunu duyurdu

 

08 Kasım 2017, Çarşamba 23:03
A A
Uber kendi uçan otomobillerini yani uçan taksilerini üretmek istiyor. Bu araçları 2020 yılında teste çıkarmayı hedefleyen firma, amacı için Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA ile ortaklık kurmuş durumda.


HAVA KONTROL SİSTEMİ KURULACAK


Geçtiğimiz dönemde kurumun 30 yıllık çalışanı Mark Moore’yi de bünyesine katan ulaşım devi, ortaklığı hava kontrol sistemi için kuruyor. Alçak irtifada yolculuk yapacak uçan araçların aynı uçaklarda olduğu gibi kontrol edilmesi için kurulacak sistem, olmazsa olma ihtiyaçlar arasında yer alıyor.


VAKİT KAYBETMEK İSTEMİYOR


Tek bir merkezden tüm araçları yönetmeyi hedefleyen ikili, araçlardan daha önemli altyapı için vakit kaybetmek istemiyor. Şirket uçak aracının helikopterlerden 15 desibel daha az ses çıkartacağını ve tek şarjla 160 km yol ile saatte 240 km hıza çıkabileceğini söylüyor.


LOS ENGELES'DA TEST EDİLECEK


Kurulan bu ortaklık haricinde ulaşım firmasından yeni bir açıklama daha var. Lisbon’daki Web Summit kapsamında konuşan Jeff Holden, uçan taksilerin Los Angeles’da da test edileceğini belirtiyor. Dallas ve Dubai’den sonra sürece dahil olan büyük şehir, yüksek binalarıyla uçan araçlar için en zorlu yerlerden görünüyor.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;