Üç bebek, bir kader

Her 15 bin doğumda bir görülen ve doğuştan safra kesesi kanallarının yokluğu olarak tanımlanan 'bilier atrezi' ile dünyaya gelen 8 aylık Muhammet Ekerbiçer ve 20 aylık Bade Kaya'ya babalarının, 18 aylık Emir Berat Günbulut'a ise annesinin karaciğerinin bir parçası ile hayata tutundu

10 Mart 2015, Salı 10:26
A A

Konya’da yaşayan ev kadını Sare Ekerbiçer (29) ile kimyager Ünal Ekerbiçer (33) çiftinin iki oğlunun küçüğü olan Muhammet, 12 Haziran 2014 tarihinde dünyaya geldi. Minik bebekte, pek çok yeni doğanda olduğu gibi sarılık görüldü. Yeni doğan sarılığı sanıldı, ama bir ayda geçmedi.Bunun üzerine Ekerbiçer çifti minik Muhammet’i bir özel hastaneye götürdü.

Burada karaciğer enzimlerine bakıldı, biraz yüksek çıkan değerlerin normal olduğu, sarılığın 2- 3 ayda geçebileceği söylendi. Bu rahatlıkla çift minik Muhammet’i 4.5 aylık olduğunda tekrar doktora götürdü. Bebeğe siroz tanısı konuldu, ’bilier atrezi’ nedeniyle karaciğerinin iflas ettiği bildirildi. Geç kalındığı için safra kanalı açma operasyonu (kazai) yapılamayan Muhammet için karaciğer nakli kararı alındı, İzmir’e Kent Hastanesi’ne sevk edildi.

TIRNAĞI KANAYIP DURMAYINCA

Ev hanımı Cemile Türkmen (22) ve turizimci Ali Can Kaya’nın (26) kızları Bade Kaya bebek de 21 Haziran 2013’te izmir’de dünyaya geldi. Bade henüz bir aylıkken, annesi tırnağını kestiğinde parmağı kanadı ama kanama durmadı. Bunun üzerine annesi tarafından bir hastaneye götürülen Bade’nin hem kanaması durdurulmaya çalışıldı hem de geçmeyen sarılığı araştırıldı.

Ancak bir sonuç alınamayınca Bade önce İzmir’deki Dr. Behçet Çocuk Hastanesi’ne oradan da Ege Üniversitesi Hastanesi’ne gönderildi. ’Bilier atrazi’ tanısı konulup karaciğer nakli kararı alınan Bade’ye 3 aylıkken kazai ameliyatı yapıldı, zaman kazanıldı. 15 ay böyle idare eden Bade, nakil için İzmir Kent Hastanesi’ne geldi.

KARACİĞER NAKLİ BERAT İÇİN DE KAÇINILMAZDI

Emir Berat da Sivas’ta oturan yaşları 6- 17 arasında değişen 4 çocukları bulunan ev  kadını Emine Günbulut (36) ile inşaat işçisi Yılmaz Günbulut (44) çiftinin 5’inci çocuğu olarak 30 Ağustos 2013’te dünyaya geldi. O da sarılık oldu, geçmedi. Geçmeyince gittikleri hastanede safra kesesi kanallarının olmadığı ortaya çıkan Berat, Kayseri’ye sevk edildi. Daha 40 günlükken kazai ameliyatı oldu. Geçici bir çözüm olan kazai operasyonundan sonra nakil için İzmir Kent Hastanesi’ne sevk edildi.

ÜÇÜNE DE KARACİĞER NAKLİ

Yolları İzmir Kent Hastanesi’nde kesişen üç bebek, birkaç gün arayla nakil ameliyatına alındı. 8 aylık Muhammet’e babası Ünal Ekerbiçer donör oldu. Babadan alınan karaciğer parçası 5 Şubat 2015’te Doç. Dr. Murat Kılıç- Doç. Dr. Murat Zeytunlu başkanlığındaki ekip tarafından Muhammet’e nakledildi.

20 Aylık Bade’ye de babası Ali Can Kaya can aşısı oldu. Aynı ekip tarafından 11 Şubat 2015’te gerçekleştirilen nakille minik Bade yeni bir hayata başladı. 10 gün içindeki son nakil ise Emir Berat Günbulut’a yapıldı. Berat’a annesi Emine Günbulut donör olup yeni bir hayatın kapılarını açtı. Aynı kaderi paylaşan üç bebek, aynı hastanede, aynı ekip tarafından gerçekleştirilen nakil operasyonlarıyla ikinci hayata başladı.

’AİLELER ŞÜPHELENSİN, GEÇ KALMASIN’

Donör olan babalardan Ünal Ekerbiçer, "Bize oğlumuzun sarılığı 2- 3 ayda geçer denilince, rahatladık. Doktora yeniden gittiğimizde siroz tanısı konuldu, kazai ameliyatına da geç kalmışız. İkinci çocuğumuz olmasına karşın beyaz kaka yapmasını anlamadık, çok huzursuzdu. Geceleri uyumuyordu, nakilden sonra rahatlayıp uyuyunca huzursuzluğunun bu hastalıktan kaynaklandığını anladık. Anne babalar bebeklerinin sarılığı uzadığında, beyaz kaka gördüklerinde şüphelensin, geç kalmasınlar" dedi.

SARILIK BİR AYI GEÇERSE TETKİK YAPILMALI

İzmir Kent Hastanesi Karaciğer Nakli Bölüm Başkanı Doç. Dr. Murat Kılıç, Türkiye’de yılda 100 bebeğin ’bilier atrezi’ vakası olarak dünyaya geldiğini söyledi. Bu bebeklerin karaciğer nakli yapılmadığı takdirde 1- 2 yıl içinde kaybedilediğini belirten Doç. Dr. Kılıç, "Biliez atrezi görülme sıklığı 15 bin doğumda birdir. Bebeklerde karaciğer nakli nedenlerinin başında bu sorun geliyor. Bebeklerde sarılık 1 ayı geçerse karaciğer enzimlerine bakılmalı. Uzayan sarılık ile beyaz kaka bilier atrezinin en önemli iki belirtisi" diye konuştu.

Mücahit BEKTAŞ / DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;