Üç ihaleye 1.1 milyar dolar

Üç bölgeye ait elektrik dağıtım ihalelerinde nihai görüşmeler dün yapıldı. En yüksek teklifleri, Yeşilırmak'a 441 milyon 500 bin dolarla Çalık, Çoruh'a 227 milyon dolarla Aksa, Osmangazi'ye 485 milyon dolarla Eti Gümüş verdi

Üç ihaleye 1.1 milyar dolar

YEŞİLIRMAK ÇALIK'IN

Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ’nin (TEDAŞ) bağlı şirketleri Osmangazi, Yeşilırmak ve Çoruh Elektrik Dağıtım’ın blok satış yöntemiyle özelleştirilmesi ihalelerinde nihai pazarlık görüşmeleri dün Ankara’da gerçekleştirildi. Yeşilırmak Elektrik Dağıtım’da en yüksek teklifi 441 milyon 500 bin dolarla Çalık Enerji verdi. İhalede, bir elemesiz turun ardından beş elemeli tur yapıldı. Daha sonra başlayan açık artırma 45 tur sürdü.

ETİ GÜMÜŞ HEDEF BÜYÜTTÜ

Osmangazi Elektrik Dağıtım ihalesinin açık artırma turunda, en yüksek teklif 485 milyon dolarla Eti Gümüş’ten geldi. İhale sonrası açıklamalarda bulunan Eti Gümüş Başkanı Sabahattin Yıldız, Yıldızlar SSS Holding’in Eti Gümüş’ü 2004’te özelleştirmeden aldığını hatırlatarak, “Diğer dağıtım ve üretim ihalelerine de katılmayı planlıyoruz. Çankırı-Orta’da 100 milyon ton kömür rezervimiz var. Buraya 280 megavatlık bir santral yapma hazırlığındayız” dedi.

AKSA PEŞİN ÖDEYECEK

Çoruh Elektrik Dağıtım ihalesinde ise en yüksek teklifi 227 milyon dolar ile Aksa Elektrik verdi. Aksa ihale bedelini peşin olarak ödeyeceğini açıkladı. Böylelikle üç ihalenin toplam teklifi 1.1 milyar doları buldu. Bu arada Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) 4 elektrik dağıtım bölgesinin daha özelleştirilmesi için ilana çıkılacağını duyurdu. Açıklamada, bu bölgelere ilişkin ilanların Pazartesi günü yayımlanacağı belirtildi.