Üç vali merkeze alındı

Ordu, Rize ve Ardahan Valileri merkeze alındı

04 Eylül 2009, Cuma 10:21
A A

Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararnamesine göre Ordu Valisi Ali Kaban, Rize Valisi Zekeriya Şarbak ile Ardahan Valisi Selim Cebiroğlu merkez valiliğine getirildi. Merkeze alınan valilerden Selim Cebiroğlu, Ardahan'ın ÖSS'de son sıralarda yer alması sonrasındaki tavrı nedeniyle AKP Ardahan Milletvekili Saffet Kaya'dan "Çekip gitmelidir" tepkisi almıştı.

Merkeze alınan valilerin yerine ise yeni atama yapıldı. Buna göre, Rize Valiliğine Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Seyfullah Hacımüftüoğlu, Ardahan Valiliğine İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Tekmen, Ordu Valiliğine de Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün getirildi. Bu arada açık bulunan Tokat Valiliğine de İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcısı Şerif Yılmaz atandı.

"ÇEKİP GİTMELİDİR"

Ardahan AKP Milletvekili Saffet Kaya, Ardahan'ın ÖSS'de son sıralarda yer alması sonrası Milli Eğitim Bakanlığı'ndan gelen üst düzey yetkililerin katılımıyla gerçekleştirilen değerlendirme toplantısına katılmayan Vali Selim Cebiroğlu'nu sert bir dille eleştirmişti. Valinin 5 gün izine ayrılarak İstanbul'a gittiğini öğrenen Kaya, "Bir vali, Milli Eğitim'den de sorumludur. Ardahan'da tarihi bir toplantısı yapılıyor. Ancak bu toplantıda vali yer almıyor. Bu Vali Cebiroğlu'nun görevini yapmadığını, sorumluluğunu bilmediğini gösterir. Vali, bu hatasından dolayı Ardahan halkından özür dilemelidir. Hatta bu sorumluluklarını bilmiyorsa çekip gitmelidir. Çünkü bu bakanlığa, Ardahanlı'ya ve gelen bürokratlara yapılan bir saygısızlıktır. Valinin bu tutumunu kabul etmek mümkün değildir. Şiddetle kınıyorum" diye konuşmuştu.

Ardahan'ın ÖSS'deki başarısızlığı açıklandığı zaman Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, kentte yas ilan edilmesini istemişti. Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, "Sonuçlar açıklandığının ertesi günü Ardahanlılar, hiçbir şey olmamış gibi beni kuzu yemeye davet ettiler. Dedim ki 'Zıkkım yiyin. Yani kuzu yemeseniz ne olur. Yani bugün siz yas tutmanız lazım, bugün siyah kurdele takmanız lazım, bugün gazeteler siyah çıkmalıydı.' ÖSS sonuçları beni ağlattı. Bu durum Ardahan'da nasıl bir eğitim yapıldığını ortaya çıkarıyor, Ardahanlıların bu durum karşısında artık başkaldırıp, bugünden itibaren mutlak çözüm istemesi gerekiyor" demişti.

Zeytinburnu Kaymakamlığından geçtiğimiz yılın Nisan ayı sonlarında atanan ve 16 ay sonra merkez valiliğine alınan Vali Cebiroğlu, kentin sorunlarına, ihtiyaçlarına elinden geldiğince çözüm bulmak için çaba gösterdiğini belirtti. Vali Cebiroğlu "Devlette devamlılık esasdır. Bu tür tayinler her zaman olur ve olacaktır. Bizi bu ile vali olarak gönderenler geri almışlardır. Görev sürem boyunca devleti en iyi şekilde temsil etmeye çalıştım" diye konuştu.

ANKA - DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;