Uçak hâlâ en güvenli ulaşım aracı

ABD'de her yıl havacılıkla ilgili kazalarda 1000, motorlu taşıt kazalarında ise 37 bin kişi can veriyor

01 Aralık 2009, Salı 09:50
A A

ABD’de her yıl ortalama 1000 kişinin havacılık bağlantılı kazalar nedeniyle hastaneye kaldırıldığı, 750 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. John Hopkins Üniversitesinin bir raporunda, havada yaralananların yaklaşık üçte birinin özel uçakta seyahat edenler olduğu, yaralanan ya da ölenlerin yüzde 29’unun da paraşütle atlayanlar olduğu kaydedildi. 

Raporda, Ulusal Karayolları Trafik Güvenliği İdaresi verilerine göre de geçen yıl motorlu taşıtlarla seyahatlerde 2 milyon 350 bin kişinin yaralandığına, 37 bin kişinin hayatını kaybettiğine işaret edildi. Çalışmada ortaya konulan bulguların, daha önce elde edilemeyen önemli veriler sağladığı belirtilerek, havacılık bağlantılı kazaların sayısı ve türüyle ilgili elde edilen verilerin, uçakların yapısında yapılacak değişikliklerle çoğu yaralanmaların ve can kayıplarının önlenebilmesine olanak tanıyabileceği kaydedildi. 

Özellikle çok fazla bacak, ayak kırığının saptanmasının, kaza olduğu sırada ayak ve bacağın değeceği yerlerle ilgili olarak uçağın yapısında değişikler düşünülmesi gerektiğini ortaya çıkardığı belirtildi. 

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;