Uçak kazasında çarpıcı iddia

New York Times gazetesi, Fransa'da düşen Germanwings uçağının çarpma anı ve öncesine ilişkin önemli bir iddiayı gündeme taşıdı

26 Mart 2015, Perşembe 09:29
A A

Gazetenin ismini açıklamadığı ancak soruşturmada görev aldığını belirttiği bir askeri yetkili, üzerinde halen incelemenin sürdüğü kokpit ses kaydının içeriğine ilişkin bilgi verdi.

 

 

Buna göre, ses kayıtlarında iki pilotun kalkış ve yükseliş esnasında rutin konuşmaları duyurulurken, uçak yükselişini tamamladıktan sonra bir pilotun kokpitten ayrıldığı ancak daha sonra kapıyı açıp tekrar içeri giremediği anlaşılıyor.

 

 

Gazeteye konuşan kaynak, "Dışarıda kalan kişi önce kapıya hafifçe vuruyor ancak yanıt gelmiyor. Daha sonra kapıya daha sert şekilde vuruyor ancak kokpitten hiç ses gelmiyor. Kayıtlarda, dışarıdaki kişinin kapıyı kırmaya çalıştığını duyabiliyorsunuz" ifadelerini kullandı.

Pilotun dışarı niye çıktığının anlaşılamadığını anlatan yetkili, "Kesin olan şu ki, çarpma sırasında kokpitteki pilot yalnız ve kapıyı açmıyor" ifadesini kullandı.

 

 

Haberde, uçağın 38 bin fitten alçalmaya başlamasından itibaren kokpitle kontrol kulesi arasında hiçbir diyaloğun geçmediği ve uçaktan acil durum ya da yardım çağrısı yapılmadığı da kaydedildi.

Fransa Havacılık Kurumu’na bağlı Kazaları Soruşturma Bürosu Direktörü Remy Jouty, Paris’te yaptığı basın toplantısında, ilk belirlemelere göre uçağın düşüş nedeni hakkında bir saptama yapacak durumda olmadıklarını belirterek, "Şu anda hiçbir hipotezi dışlama durumunda değiliz" demişti.

AA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;