Uçakta Kürtçe anons teklifi

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, uçaklarda Kürtçe anons teklifinin Meclis'te konuşulabileceğini söyledi

Uçakta Kürtçe anons teklifi

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Haliç Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Genç Girişimcilik Konferansı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yıldırım, DTP milletvekili Osman Özçelik'in Plan ve Bütçe Komisyonu'nda uçaklarda Kürtçe anons yapılmasına yönelik verdiği teklifle ilgili bir soruya, "Bizim her teklife her fikri ciddiye almamak gibi bir konumumuz olamaz. Orası milletin meclisidir herşey konuşulur ama herşey yapılır anlamına gelmez. Herşey konuşulur her fikir tartışılır.

Şu hususa dikkat etmemiz lazım arkadaşlar. Şimdi belki şöyle düşünebiliriz aman bunda ne var işte Türkçe bilmeyene Kürtçede destek olsak, o insani birşeydir. Ama bir ülkenin resmi dili neyse o resmi dil, herkesin evel emirde tabii olduğu bilmesi gereken dildir hem günlük yaşam için hem de vatandaşlık gereği budur.

Onun dışında öğrenmek istediği farklı diller lehçeler şüphesiz ki olabilir ama bunu bir resmi dil gibi algılanmaya yönelik talepler bizim üniter devlet yapımıza uygun değildir; anayasamıza da uygun değildir.OIayı bu çerçevede değerlendirelim " dedi.

Pınar ÇITAK KOYGUN/DHA