'Ucube'de çok ilginç iddia

Türkiye gündemine oturan “ucube heykel” tartışmaları eski Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu'nun yaptığı açıklamalarla yeni bir boyut kazandı

02 Mart 2011, Çarşamba 09:50
A A

Marmara Üniversitesi öğrencileri ile bir araya gelen Alibeyoğlu, “İnsanlık Anıtı”nın yıkılmasını Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in istediğini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da bir bahane bularak bunu gerçekleştirmek istediğini" öne sürdü.

Türkiye’nin Azerbayca’na gaz ve petrol yönünden bağımlığının olduğuna işaret eden Alibeyoğlu, “Bu yüzden Erdoğan, Aliyev’in ricasını kırmadı ve yerine getirmek için harekete geçti” diye konuştu.

Eski belediye başkanı, Kars bölgesinde önemli miktarda Azeri vatandaşının yaşamasının da, Türk-Ermeni dostluğunu simgeleyen heykelin yıkılmasında etkili olduğunu dile getirdi.

TARTIŞMA NEYDİ?

Erzurum Anıtlar Kurulu, İnsanlık Anıtı’nın yapıldığı yerin SİT alanı olduğu gerekçesiyle yıkım kararı almıştı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kars ziyareti sırasında heykel için ‘Ucube’ demiş, ardından da yıkımı gündeme gelmişti. Mimar Mehmet Aksoy, heykelin yıkım kararına tepki göstermişti.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;