UEFA Fenerbahçe'yi üzdü...

UEFA Fenerbahçe'yi üzdü...

2016 öncesi Aslantepe ile Olimpiyat Stadı geçer not aldı, Şükrü Saracoğlu trafiğe takıldı. UEFA’nın aldığı karara araç ve yaya trafiği konusunda önemli engellerinin bulunması neden oldu.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Arif Kızılyalın imzalı habere göre; Türkiye Futbol Federasyonu, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası ev sahipliği için yoğun bir çalışma içine girerken Avrupa Futbol Federasyonları Birliği UEFA'nın ön inceleme komisyonu, 2009 UEFA finali ev sahibi Kadıköy Şükrü Saracoğlu Stadı'nı, olası bir organizasyonda devre dışı bıraktı.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun, Kayseri Kadir Has, Aslantepe Türk Telekom Arena, Atatürk Olimpiyat Stadı ile birlikte gündeme getirdiği Şükrü Saracoğlu Stadı'nın araç ve yaya trafiği konusunda önemli engellerinin bulunmasının bu kararda rol oynadığı öğrenildi.

UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik'e yakın kaynaklar da bu haberi doğrularken olası bir Avrupa Şampiyonası ev sahipliği durumunda, İstanbul'daki grup ve final maçlarının inşaatı tamamlanması halinde Aslantentepe ile Halkalı Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oynanacağı açıklandı. 2009 Mayıs ayındaki S.Donetsk-Werder Bremen maçına ev sahipliği yapan ve o günlerde hem Ukraynalı, hem Alman kulüplerinden övgü alan Şükrü Saracoğlu Stadı'nın trafik konusunda UEFA ve FIFA yetkililerince beğenilmediği ortaya çıktı.

Özellikle maç öncesi ve sonrası Kadıköy civarındaki tüm yolların tıkanmasının bu kararda etkili olduğu vurgulandı. UEFA'dan bir yetkili, Türkiye Futbol Federasyonu'na, "Bir maçlık organizasyon için belki bu stadın çevre durumu yeterli olabilir ama sürekli bir organizasyonda, antrenmanlar, medya iletişim ve UEFA ofislerinin yaratacağı sirkülasyonu kaldıramaz" diye resmi olmayan bir açıklama gönderdi. Yine yetkililerin, İstanbul'un 6 ülkeyi ağırlayacağı ve taraftarlar nedeniyle güvenlik krizinin çıkacağı konusunu TFF'ye ilettiği öğrenildi.