Ufuk Uras Meclis'te eylem yaptı

BDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, TBMM Genel Kurulu'nda kürsüden yaptığı konuşmanın ardından "Yasaksız, kılık kıyafet yasağı olmayan bir Meclis diliyorum" diyerek kravatını çıkardı ve kürsüye taktı.

05 Nisan 2011, Salı 18:05
A A

TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, "Sivil itaatsizlik farklı bir konu. Değişmediği sürece içtüzük kuralları var. Sayın Uras’ın da dediği gibi Amentu değil ama değişmediği sürece kurallara uymak gerekir" dedi. Uras’ın kürsü mikrofonuna taktığı kravat görevlilerce kendisine verilirken, Uras bu kez de kravatını oturduğu sıraya koydu. Pakdil, Uras’tan kravatını takmasını isterken "Rica ediyorum lütfen takalım ya da genel kurulu terk edelim. İçtüzük budur. Sizi nezaketli bir arkadaşımız olarak görüyorum, kravatı takın ya da genel kurulu terk edelim" diye konuştu. Pakdil’in bu sözlerinin ardından Uras, bazı BDP’li milletvekilleriyle birlikte Genel Kurul salonundan ayrıldı.

Uras’ın ardından kürsüye gelen CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce ise, "4,5 yıl oturup sonra şov yapalım gündeme gelelim. Bunları doğru işler olarak görmüyorum" diyerek Uras’a tepki gösterdi.

Uras 2010 yılı Mart ayında Dışişleri Komisyonu toplantısına da kravatsız katılmış, CHP’lilerin tepkisine neden olmuştu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;