Uganda'daki kabilenin yasaklanan kadın sünneti töreni yeniden yapılmaya başlandı

Kuzey Doğu Uganda'nın Katabok Köyü'nde yaşayan köylüler 2010 yılından yasaklanan törenin bir bölümünü yeniden yarattı

08 Şubat 2018, Perşembe 13:48
A A

Uganda'da yasa dışı ilan edilip yer altına inmeden önce kadın sünneti çok daha yaygındı. 10 yaşındaki genç kızların sünnet edildikten sonra iyileşmek için mağaraya götürülmesi çok eski bir gelenek.

Pokot kabilesinden Chepchai Limaa bir zamanlar genç kızları bu geleneksel ritüelin bir parçası olarak sünnet etmekten sorumlu kişiydi. Uygulama yasaklandıktan sonra Chepcai, sünnet sonrası kızların iyileştiği iddia edilen mağaraya geri döndü.

Sıra dışı kapılar, karanlık mağarayı parçaladıktan sonra acı çeken çocukları, diğer kapılar, bir zamanlar kızları kesmek için kullanılan korkunç aleti gösteriyor.

TEKRAR CANLANDIRDILAR Katabok köylüler, kameralar önünde törenin bir bölümünü yeniden yarattı.

KIZLARIN YÜZDE 95'İ SÜNNET EDİLİYORDU Kadın sünneti dış dişi genitalialanın kısmen veya tamamen çıkarılmasını içerir. 2010 yılında Uganda'da yasa dışı hale geldi ancak gizlice yapılmaya devam ediyor. Bölgede çalışan Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA)'na göre, etnik Pokot kabilesi içerisindeki kızların yüzde 95'inde bu uygulama gerçekleştiriliyor.

Sünnet edilen kız çocuğunun evliliğe hazır olduğu kabul ediliyor ve artık okulda alınıyor. Kadınlara uygulanan sünnet, pek çok sağlık sorununa yol açıyor ve hatta ölümcül hale bile gelebiliyor.

Kenya'da Pokotların, kabilelerindeki kadınlara uyguladıkları bu ortaçağ vahşeti Reuters foto muhabiri Siegfried Modola'nın objektiflerine yansıdı. İşte insanın kanını donduran o anlar...