ÜLKER global ortakla yeni bir sektöre girecek

Ülker'in sahibi Yıldız Holding, dev markalar Godiva, Cargill, Kellogg's, Hero ve Gumlink'le başlayan global serüvenini büyütüyor

ÜLKER global ortakla yeni bir sektöre girecek

En eski markası Ülker’in 65’inci yaşını kutlayan Yıldız Holding, küresel çapta ortaklıklarla büyüme stratejisini devam ettiriyor. Yıldız Holding Yatırımlar ve İş Geliştirme Başkanı Zeki Ziya Sözen, Ülker fabrikasında yapılan basın gezisinde, bu yıl yeni bir yabancı ortakla Türkiye’de yepyeni bir sektöre adım atacaklarını bildirdi. Sözen, ortağına ‘saygı’ gereği daha fazla ayrıntı vermekten kaçındı.

PEÇETE,HAVLU ÜRETECEK

Zeki Ziya Sözen, Yıldız Holding’in 2009’da 274 milyon lira olan yatırım miktarını bu yıl 300 milyon liraya çıkaracağını belirtti. Sözen, bu miktarın 100 milyon lirası ile tuvalet kağıdı, peçete, havlu ve kağıt mendil üretimine başlayacaklarını duyurdu. Holding böylelikle, Baby Star, Rozi ve Komili markalarıyla adım attığı kişisel bakım ürünleri kategorisinde ürün gamını genişletecek.

ÇORLU'YA BÜYÜK YATIRIM

Zeki Sözen, küresel ortaklıklar sonrası ortaya çıkan gelişmeleri şöyle anlattı: “Sakız üreticimiz Gumlink’in Avrupa’daki üretimini Çorlu’da 200 milyon liraya kurulan fabrikaya aktaracağız. Burası 220 milyon dolarlık bir ihracat üssü haline gelecek. Avrupa devi Milford ile çayda faaliyet göstereceğiz. Ülker Hero, Türkiye’nin ilk püre mama tesisini Ankara’da açtı, burası bölgesel üs olacak.”

DONMUŞ GIDADA BÜYÜDÜ

Zeki Ziya Sözen, ayrıca 2009’da bünyelerine Superfresh’i kattıktan sonra donmuş gıda alanına 10 milyon lira yenileme yatırımı yaptıklarını ve pazar paylarını yüzde 67’ye çıkardıklarını söyledi. Yıldız Holding, Giresun’daki fındık işleme tesisini de geçen yıl tamamladı. Yıldız Holding, bu yıl cirosunu 8.8 milyar liradan 1.36 milyar liraya, istihdamını 22 bin 500’den 24 bine çıkarmayı hedefliyor.

GODIVA TÜRKİYE’YE GELİYOR

Yıldız Holding önceki yıl ünlü çikolata markası Godiva’yı satın alarak uluslararası alanda büyük yankı uyandırmıştı. Godiva’daki yönetim anlayışı, Amerikan akademi dergisi Harvard Business Review’e konu olan Yıldız Holding, lüks markayı nihayet bu yıl Türkiye’ye de getirecek. Zeki Ziya Sözen, çok özel mekanlarda, biri yılın ilk yarısında olmak üzere iki Godiva mağazası açacaklarını açıkladı.

2