Uludağ'da fiyatlar 10 yıl öncesine dönüyor

Türkiye'nin kış turizmi merkezi Uludağ'da yaklaşan sezon öncesinde 10 yıl önceki fiyatları bulmak mümkün olacak

Uludağ'da fiyatlar 10 yıl öncesine dönüyor

Türkiye'nin önde gelen kış turizm merkezlerinden Uludağ'da konaklama bedelinde, erken rezervasyon fırsatlarıyla birlikte 10 yıl öncesine dönüleceği bildirildi. 

Uludağ Turizmi Geliştirme Derneği Başkanı Serdar Yazıcı, geçen sezon öncesi hissedilmeye başlayan küresel ekonomik krizin etkilerinin bu yıl da sürdüğünü belirtti. Geçen yıl talebin artması için fiyatları 4-5 yıl öncesinin seviyesine çektiklerini söyleyen Yazıcı, şöyle devam etti: "Tur şirketleri 12 taksit ve bedava ulaşım olanağı sağladı ama normal şartlarda bu imkanlarla yüzde 100'e yakın doluluk oranına sahip olması gereken tesisler, yüzde 50'leri ancak yakaladı. Ayrıca iyi para bırakan Ukraynalı turistlerin niteliği de değişti. Daha az harcama ve alışveriş yapan yabancı turistleri ağırladık." 

UKRAYNALILARI GRİP VURDU

Yazıcı, geçen yıl yaşadıkları "Sezonu olabildiğince az zararla kapatalım" durumunu bir kez daha yaşamamak için çeşitli önlemler aldıklarını anlatarak, şunları söyledi: "Uludağ'ı tanıtmak için gereken tüm turizm fuarlarına katıldık. Fiyat oluşturmak için önce talep oluşturmak gerekiyor. Yeni erken rezervasyon indirimi imkanları oluşturuldu. Fiyatlar geçen yıl 4-5 yıl öncesine gidiyordu, şimdi erken rezervasyon fırsatlarıyla birlikte 10 yıl öncesine döndü. Bu yıl çok farklı satış politikaları izliyoruz, yeter ki turist gelsin." 

Serdar Yazıcı, Ukrayna'nın grip salgınından son derece olumsuz etkilendiğine işaret ederek, "Uludağ'a 4 bine yakın yabancı turist geliyor ve bunların çoğu Ukraynalı" dedi. Yazıcı, grip salgını nedeniyle Ukraynalı turist sayısında azalma olabileceğini belirtti.

AA