Uluslararası ajanslar son dakika geçti

İstanbul'da Atatürk Havalimanı'nda meydana gelen terör saldırısında 28 kişi öldü 60 kişi yaralandı. Olay İngiltere basınında son dakika gelişmesi olarak verildi

29 Haziran 2016, Çarşamba 00:05
A A

İngiliz yayın kuruluşu BBC, “Türkiye İstanbul: Patlamalar ve silah sesleri Atatürk Havalimanı'nı sarstı” başlığıyla duyurdu. Haberde, iki intihar bombacısının kendini patlattığı, polis memurlarının ise havaalanı girişinde saldırganlarla çatışma yaşadığı bildirildi. BBC, son zamanlarda Türkiye'de IŞİD ve PKK'nın terör saldırılarını arttırdığına dikkat çekti. İngiliz yayın kuruluşu, ilk gelen bilgilere göre 40 kişinin saldırılarda yaralandığını aktardı.

İngiliz Independent gazetesi de aktardığı haberde, “Türkiye'de havaalanına saldırı düzenlendi. İstanbul Atatürk Havalimanı'nda patlamaların ve silah seslerinin duyulduğu saldırıda 10 kişi hayatını kaybetti.” ifadeleri kullanıldı. Haberde silahlı çatışmanın havalimanının araba parkında gerçekleştiği, 40 kişinin ise saldırı sırasında yaralandığı belirtildi. Gazete, Atatürk Havalimanı'nın, Londra Heathrom ve Paris'teki De Gulle Havaalanı'ndan sonra Avrupa'nın en çok seyahat ettiği üçüncü havaalanı olduğunu bildirdi.

 

 

İngiliz Guardian gazetesi de son dakika gelişmesi olarak yayımladığı haberi, “Türkiye'de havaalanına saldırı: İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki patlamalarda 10 kişi öldü” başlığıyla duyurdu. Gazete, polis memurunun dış hatlar terminalinin girişinde ateş açtığı, saldırganların kendilerini güvenlik girişinde patlattığını kaydetti. Haberde, meydana gelen patlamalarda ilk belirlemelere göre 10 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Daily Mail gazetesi ise “İstanbul havalimanında, Brüksel tarzı düzenlenen saldırıda polis memurunun iki intihar bombacısına açtığı ateş ve saldırganların kendini patlatması sonucu 10 kişi hayatını kaybetti, 40 kişi yaralandı.” ifadeleriyle haberi aktardı.

Daily Telegraph gazetesi de canlı blog olarak aktardığı haberde, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda iki intihar saldırısı gerçekleştiğini, saldırı sonucu 10 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Haberde, Avrupa'nın en yoğun ve güvenlik önlemlerinin alındığı üçüncü havaalanında saldırının meydana geldiği ifade edildi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;