Üniversitede milyonluk vurgun

Diyarbakır'da, Dicle Üniversitesi Döner Sermaye Müdürlüğü'nde çalışan M.G., kardeşi ve 1 arkadaşı ile sahte belgelerle kurduğu paravan şirket aracılığı ile kurumu 1 milyon 38 bin 250 lira dolandırdığı iddiasıyla tutuklandı

22 Kasım 2013, Cuma 15:29
A A

 Aldıkları paralarla lüks ev ve otomobiller aldıkları tespit edilen 3 kişinin mal varlıklarına da el konulduğu belirtildi. İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi, Sur Kaymakamlığı Mal Müdürlüğünde geçen yıl çalırken, geçici görevle Dicle Üniversitesi Döner Sermaye Saymanlık Müdürlüğü’ne geçiş yapan M.G.’nin zimmetine para geçirdiği ve mal varlığının 2 kat artığına dair ihbar üzerine harekete geçti. M.G.’yi teknik ve fiziki takibe alan polis, üniversitesinin döner sermaye kurum kullanıcı şifresini ele geçiren M.G.’nin, kardeşi ve bir arkadaşı ile paravan bir şirket kurup ihale alınmış gibi göstererek 8 ayrı işlem yaptığını tespit etti. Soruşturmayı genişleten polis, 3 kişinin üniversiteyi 1 milyon 38 bin 250 lira dolandırdığını belirledi.

POLİSİ GÖRÜNCE KENDİNİ VURDU

Harekete geçen polis ekipleri önce M.G.’nin kardeşi M.G. ve arkadaşı N.D.’yi gözaltına aldı. Polis ardından, kurum şifresini ele geçirerek dolandırıcılık yaptığı iddia edilen M.G.’nin evine baskın düzenlendi. Polisi karşısında gören M.G., ruhsatsız tabancasıyla polise teslim olmamak için direndi. Yakalanacağını anlayan M.G., polisin elinden silahı almaya çalıştığı sırada tabancayla kendini vurdu. Ağzından yaralanan ve hastaneye kaldırılırak tedavisi yapılan M.G., kardeşi ve arkadaşı, çıkarıldığı mahkemede, ’kamu kurum ve kuruluşları zararına dolandırıcılık’, ’görevi kötüye kullanmak’, ’zimmet’, ’resmi belgede sahtecilik’, ’suç gelirlerinin aklanması ve yalan beyanda bulunmak’ suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

MAL VARLIKLARINA EL KONULDU

Dicle Üniversitesi Döner Sermaye Müdürlüğünü sahte belgelerle kurduğu paravan şirketlerle 1 milyon 38 bin 250 lira dolandıran M.G.’nin bu paraları kardeşi ve arkadaşanın hesaplarına aktardığı ve bu paralar ile kendilerine lüks evler ve otomobiller aldıkları tespit edildi. Mahkeme, 3 kişinin mal varlıklarına aldığı kararı ile el koydu. 

Canan ALTINTAŞ/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;