Ünlülerin az bilinen okul anıları

Kimi sahne arkasından sahneye düştü kimi otobüsten atıldı... Ünlüler okul yıllarında nasıldı, neler yaparlardı! Çoğu hayranının bilmediği anılarını ünlü isimler anlattı. İşte ünlülerin okul yıllarındaki anıları

15 Eylül 2017, Cuma 08:55
A A
Demet Akalın

Demet Akalın

Demet Akalın, lise eğitimini Gölcük Barbaros Hayrettin Lisesi’nde tamamladı. Bir arkadaşı Akalın’ı, okul yıllığında şöyle anlatıyor:

“Arkadaşımız ayaklı Billboard listesidir. Pop dünyasındaki en son haberler ondadır. Uzun boyuyla her yerde dikkat çeker. Tatlı diliyle yalnız bizleri değil, ilçemize gelen Amerikalıları bile etkiler. Demet arkadaşımız koyu Beşiktaşlı olup kronik bir Metin hastasıdır. Bu yüzden ismini ‘Demetin’ yapmıştır. Çok kötü bir hacılama huyuna sahiptir.

İpek Tuzcuoğlu

İpek Tuzcuoğlu

İpek Tuzcuoğlu, okul anıları arasında en çok yere düşmelerini hatırlıyor. Ünlü oyuncu “Ben çok sakardım ve okulda sürekli yere düşerdim. Bir gün zil çaldı, sınıfa koşarken bir arkadaşım beni itti ve demir parmaklıkların üzerine düştüm..."

Her tarafım kan içinde kalmıştı. O günü unutamam, çok canım acımıştı. Bir de aşıdan çok korkardım diyor.

Doğa Rutkay

Doğa Rutkay

Çok güzel ve disiplinli bir okulda okumuştum. Ama okulun kıyafet disiplinine hiç uymazdım. 

Örneğin okul formasında gömlek pembeyse, ben sarı giyerdim. Bir gün sırf bu nedenle kayıp eşya odasında tüm gün boyunca bekletilmiştim."

Merve Sevi

Merve Sevi

Lise son sınıftayken, okul çıkışında kapıya biri tarafından benim adıma bir çiçek bırakılmıştı. Müdürümüz çok kızmıştı. Okuldan atılıyordum. Bunu unutamam."

Ebru Cündübeyoğlu

Ebru Cündübeyoğlu

İlkokulda arkadaşım 'Çok ödev yapmışsın' dedi. Ben de fazla yaptığım ödevleri sildim. Sonra bir baktım ödevlerini saklamış. O gün bugündür, kimsenin söylediği lafla hareket etmem."

Emrah

Emrah

Küçük yaşlarda şöhret olduğum halde ilkokul 1 ve 2. sınıftayken okul tatillerinde veya sömestr tatilinde gazete satardım. Çünkü kendime bir bisiklet almak istiyordum."

Sezen Aksu

Sezen Aksu

Fen öğretmeni Şehriban Hanım ile matematik öğretmeni Sami Bey’in kızıyım ben. Hayatım iki öğretmenle başladığı için olsa gerek, öğretmenlerin yeri bende çok başkadır. 

Ama okul yıllarında çok haylaz olduğumu söyleyebilirim. Zaten ziraat okurken, ikinci sınıfta bıraktım, müziğe devam ettim. Çok güzel yıllardı onlar."

Bergüzar Korel

Bergüzar Korel

Konservatuvar ikinci sınıftayken oyunun başlamasına bir dakika kala perdenin arkasındaki ipe takıldım. 

O koca ip koptu ve sahneye düştüm. Seyirciler çok gülmüştü."

Mahsun Kırmızıgül

Mahsun Kırmızıgül

Aslen Bingöllüyüm. Annem ve babam ayrıldıktan sonra annem ve kardeşlerimle beraber Diyarbakır’da yaşadım. İlk ve orta dereceli okulları da bu şehirde tamamladım. İlkokul yıllarında sesimi ilk keşfeden kişi öğretmenim oldu. Müzik derslerinde bana türkü söyletirdi. ‘Sen ilerde ünlü bir ses sanatçısı olacaksın’ derdi."

Kenan İmirzalıoğlu

Kenan İmirzalıoğlu

Sınıf arkadaşlarının okul yıllığına yazdıklarından anlaşılan o ki Kenan İmirzalıoğlu, henüz ilkokul döneminde bile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış. İşte İmirzalıoğlu için yazılanlar: 

“Yaşa, taşa, başa oturma lafının sınıfımız yayıcılarındandır. Okula ilk geldiğinde cana yakınlığı ile geniş bir çevre kurdu. Sınıfımızın uzun boylu yakışıklılarından olan arkadaşımız, yakışıklılığı sayesinde başını devamlı derde sokmuştur. "

Derslerine pek çalışmamasına rağmen nasıl olursa sınıfını geçer. Murat, Cem, Tarık, Yılmaz, Olcay, Kenan altılısının vazgeçilmez elemanlarındandır. Acayip ve birbirinden kırıcı esprileriyle bizi kahkahaya boğar. Başarı ve mutluluk dileklerimizi iletiyoruz. Her şey gönlünce olsun.

Yonca Evcimik

Yonca Evcimik

Lisedeyken Fenerbahçe’de oturuyorduk. Okulum Taksim’deydi. Otobüste hep okul arkadaşlarımla şakalaşırdık, herkesi rahatsız ederdik. Bir gün yine otobüste fazla gürültü yapınca bizi kolumuzdan tutup yarı yolda aşağı atmışlardı."

Kerem Alışık

Kerem Alışık

Yatılı okulda arkadaşlarla kavga etmiştik. Müdür eve gitmemi yasaklamıştı. 

Babam okula gelince çıkacağım ümidiyle hazırlanmaya başladım. Sonra öğrendim ki babam müdüre, 'Cezalandırın ve eve göndermeyin' demiş."

Müjde Ar

Müjde Ar

“Fatih Kız Lisesi’nde okudum. Çok başarılı bir öğrenciydim. 9 aldığımda, kağıdımın 10’luk olduğuna inanıp, öğretmenle kavga ederdim. O yıllarda aynaya fazla bakmazdım ve arkadaşlarım yapsa da, ben kaşlarımı almazdım. 

Bir gün beden eğitimi öğretmenimiz, ‘Kaşlarını neden alıyorsun?’ diye tutturdu. Ertesi gün protesto etmek için kaşlarımı jiletle kazıyıp gittim okula. Deli unvanım buradan geliyor."

Uğur Yücel

Uğur Yücel

Kuzguncuk İlkokulu’ndan sonra, Beylerbeyi Ortaokulu ve Kadıköy Akşam Ticaret Lisesi’ne gittim. Eğitim dönemi unutulmuyor, askerlik anıları gibi... 

Kanlıca’da ilkokulu okurken, öğretmenim babama ‘Bu çocuk dahi’ demiş. Sonra babam bana basit bir problem sordu, bilemedim. Öğretmenimle kavga ettiğini hatırlıyorum!"

Tuğba Özay

Tuğba Özay

Ortaokul ve lisedeyken ailece tatil yapardık. Bizim Bodrum’da yazlığımız vardı. Ortaokul zamanıydı. İki ay boyunca yazlıkta kaldıktan sonra İstanbul’a dönmemiz gerekiyordu, okullar açılacaktı çünkü. Ben Bodrum’dan dönmek istemedim. Yolda ağlamaya başladım, susmak bilmedim. Sonra babam yolu yarıladığımız halde Bodrum’a geri döndük ve 2-3 gün daha tatilimize devam ettik."

Seda Sayan

Seda Sayan

Çemberlitaş Kız Lisesi’nde okurken sahne çalışmalarına başladım. Tabii gece sahne çalışmaları, gündüz okul yürümedi. Benim şarkıcı olduğum ortaya çıkınca da müdür yanına çağırdı ve ‘Ya okul, ya sahne’ dedi. Ben sahneyi seçtim!"

Ali Sunal

Ali Sunal

Üniforma olarak, her zaman kurallara uyar, ancak saç kesimi konusunda her pazartesi uyarı alırdım. Okula ilk başladığımda tombulca bir çocuktum, daha sonra yavaş yavaş şekle girdim. 

Komik, biraz yaramaz, tehlikelere karşı su tabancası taşıyan, sınavlarda bilemediği sorunların yanıtları için arkadaşlarıyla yardımlaşan, konuları, sınavdan önceki akşam arkadaşlarından dinleyerek anlamaya çalışan, öğretmenlerine ve okuluna aşırı derecede bağlı, vaktinin çoğunu spor ve tiyatro salonlarında geçiren bir öğrenciydim. En sevdiğim dersler, spor ve dramaydı. Sevdiğim halde bir türlü beceremediğim dersler ise matematik, geometri ve resimdi. Flüt çalmayı bir türlü başaramadım."