Ünlülerin dövmeleri ve anlamları

Birçok ünlü dövme yaptırmayı seviyor. İşte Emma Watson'dan Şahan Gökbakar'a, Beyonce'den Lionel Messi'ye, yerli ve yabancı ünlülerin dövmeleri ve anlamları...

05 Mart 2018, Pazartesi 14:28 Son Güncelleme: 13 Temmuz 2018, Cuma 10:41
A A

Oyuncu Gonca Vuslateri, sırtına yaptırdığı büyük boy gül dövmesini Instagram hesabından takipçileriyle paylaştı.

Gonca Vuslateri'nin gül dövmesi, Instagram'da 4 binden fazla beğeni aldı.

Fenerbahçeli kaleci Volkan Demirel eşi Zeynep Demirel, kızları Yade (4) ve Yeda (1) ile Bodrum'daki evlerinde tatil yapıyor. Volkan Demirel'in tekne ve sahilde çekilen fotoğraflarında sırtındaki Japonca yazılmış dövme dikkat çekti. Dövmenin anlamı ise; Birinci. Volkan Demirel daha önce de isimlerinin baş harflerini ve kızlarının doğum tarihini dövme yaptırmıştı.

Elçin Sangu, vücuduna yaptırdığı dövmeyi sosyal medyadan paylaştı.

Sangu yeni dövmesini takipçileriyle paylaşırken altına ise "Hayatım boyunca severek taşıyacağım canım dövmem...senin sayende öyle tatlı insanlarla tanıştım ki hepsine sevgiyle sarılırım... varoluşun için yaratıcın Okan Uçkun'a ve kalem arkadaşı Deniz Çildam'a kocaman sevgiler" notunu düştü.

Hollywood'un ünlü oyuncusu Emma Watson, 90. Oscar Ödül Töreni'nde, Hollywood'daki tacize karşı başlatılan protestolara dövmesiyle destek verdi. 

27 yaşındaki oyuncu, tacize karşı başlatılan "Times Up" (Zaman Doldu) hareketini koluna kazıdı.

Gökhan Özen, kızları Ada ve Derin’in adını, kalbe en yakın yer olan sol kolunun üzerine dövme olarak yazdırdı.

Oyuncu Hazal Kaya, yeni dövmesinin fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaştı. Harry Potter hayranı olduğu bilinen Hazal Kaya, kitap serisinin yedincisi olan 'Harry Potter ve Ölüm Yadigarları'ndaki (Harry Potter and the Deathly Hallows) sembolü dövme olarak vücuduna kazıttı.

'Ölüm Yadigarları' işareti; görünmezlik pelerini, diriltme taşı ve asayı temsil ediyor.

Şahan Gökbakar ile eşi Selin Gökbakar yılbaşını dostları Engin-Neslişah Düzyatan çiftiyle birlikte kutladı .Eşiyle fotoğrafını paylaşan Gökbakar'ın kolundaki dev dövme dikkat çekti. Komedyenin 2 yaşındaki oğlu Deniz Efe'nin portresini koluna dövme olarak yaptırdığı anlaşıldı. 

NESLİHAN ATAGÜLStar TV'nin sevilen dizisi Kara Sevda'nın Nihan'ı Neslihan Atagül, dudağının içine dövme yaptırdı. 

Instagram'da paylaşım yapan Atagül, dudağının içine yaptırdığı K harfi dövmesinin fotoğrafına geçen yaz evlendiği eşi Kadir Doğulu'yu etiketledi.Neslihan Atagül dövme fotoğrafının altına Sade'in Love Is Found (Aşk bulundu) şarkısının "ı know my eyes already like you" (Biliyorum gözlerim çoktan sevdi seni) sözünü yazdı. 

Son olarak Türk Malı dizisinin Selin Kuzu karakterini canlandıran Buse Narcı, dövme yaptırırken çekilmiş fotoğrafını Instagram hesabından paylaştı. Buse Narcı ensesinde Özcan yazan dövmeyi, melek figürü ile kapattırdı.

Özcan Deniz ile bir dönem aşk yaşayan 24 yaşındaki oyuncu daha önce ensesindeki dövme ile gündeme gelmişti. Buse Narcı dövme için "İlk dövmemi lisede yaptırdım. Ensemde babamın ismi yazıyor; Özcan. Elimde de annemin adı var. Babamın ve Özcan’ın (Deniz) isminin aynı olması büyük tesadüf..." demişti. Buse Narcı'nın babası 1999 yılında Gölcük'te askerdi. Depremde göçük altında kalarak şehit oldu. 

Buse Narcı, Maça Kızı Otel’in plajında objektiflere takılmıştı. Narcı'nın vücuduna yaptırdığı Latince dövme dikkat çekti. Dövmenin anlamı ise: ''Yaşa... Yarınına olabildiğince az güven.''

BARIŞ ARDUÇKiralık Aşk dizisinin oyuncusu olan Barış Arduç, kolundaki dövmenin eski bir kabilenin sembolü olduğunu söylüyor.

Hayvanlara düşkünlüğü ile bilinen Ezgi Mola, Kuki ve Suşi Mola isimlerini verdiği köpeklerinin fotoğrafını kaburgasına (rip tattoo) dövme yaptırdı. Sık sık köpekleriyle paylaşım yapan ve sokak hayvanları için de yardım çağrısında bulunan Ezgi Mola, yeni dövmesinin mutluluğunu takipçileriyle paylaştı

Kısa sürede 30 bin beğeni alan fotoğrafa, takipçileri yorum yağdırdı. Bazıları dövmeyi çok beğendiğini söylerken, bazıları da olumsuz görüşünü bildirdi.

KIVANÇ TATLITUĞÜnlü oyuncunun sol kolunda, "Beni sadece Allah yargılayabilir" anlamına gelen "Only Allah can judge me" yazıyor. 32 yaşındaki Tatlıtuğ'un diğer kolunda ise renkli bir ejderha dövmesi mevcut. 

Birce Akalay Bodrum Gümüşlük'te görüntülendi. Gün içerisinde denize girmeyen oyuncu, akşamüstü serinlemek için kendisini serin sulara attı. Kolundaki kelebek dövmesi bilinen Birce Akalay'ın bacağındaki kedi dövmesi dikkat çekti.

Oyuncu Yeşim Ceren Bozoğlu, sosyal medya hesabından sırtına yaptırdığı dövmenin fotoğrafını paylaştı.

Bir dönem fazla kilolarıyla başı dertte olan oyuncu paylaşımının altına dövmesinin açıklamasını yazdı: "It say's alive" (Canlı diyor)

Bir tanımına katılan Irmak Ünal kaslı vücudunun eleştirilmesiyle ilgili 'Boşverin ben seviyorum vücudumu, umursamıyorum. Bir atlet kadar disiplinli çalışıyorum" dedi. Irmak Ünal daha önce de sosyal medyada paylaştığı yeni dövmeleriyle dikkat çekti.

Koluna Madonna’nın “I am my own experiment, i am my own work of art ("Ben kendi deneyimimim, ben kendi sanat eserimim.") sözünü yazdıran Irmak Ünal, dövmelerini göstererek poz verdi.

SEVGİLİ DÖVMESİCaner Erkin bir süredir aşk yaşadığı oyuncu sevgilisi Şükran Ovalı'nın dövmesini yaptırdı.

DAHA BİTMEDİYaptırdığı dövmeyi Instagram hesabından paylaşan Caner Erkin'in bu fotoğrafı kısa sürede binlerce beğeni aldı ve yorum yağmuruna tutuldu. Beşiktaşlı yıldız fotoğrafın altında İlk seans daha bitmedi notu düştü.

Gülben Ergen kulağının içine dövme yaptırdı. Gülben Ergen yeni yaptırdığı kolundaki gülen surat ve kulağındaki nota dövmeleriyle dikkat çekti.

İlk dövmesini kardeşleriyle beraber yaptırdığını söyleyen Hadise, kolunda Roma rakamlarının olduğu bir dövmeye sahip. 27 Aralık 2008'i işaret eden dövmenin anlamı, ünlü şarkıcı tarafından açıklanmıyor. Ensesinde "alis volat propris" yazıyor ve bu yazı "kendi kanatlarıyla uçan kız" anlamını taşıyor. Belinde yer alan dövmesi, Tibet diline ait bir yazı. Anlamı ise "zor durumdakilerle gönül birliği yapan iyi kalpli insan" olarak biliniyor.

Gülşen, "Varoluşun kendisini seviyorum" diyerek, bileğine ilahi aşkı simgeleyen "her şey aşktan" yazan dövmesini yaptırdı.

Bacağında, kolunda, karnında ve kaburgasında dövmeleri bulunan medyatik güzel Eliz Sakuçoğlu, son yaptırdığı Anka kuşu dövmesinin görüldüğü fotoğrafı Instagram hesabından paylaştı. Özgürlük başlığıyla uzun bir not yazan Eliz Sakuçoğlu daha önce dövmesiyle ilgili "Küllerinden yeniden doğmak, zümrüdü anka kuşu misali. Yanarsın, yıkılırsın ama tekrar doğarsın" notunu düşmüştü.

Angelina Jolie, yeni filmi 'First They Killed My Father’ın galasını New York’ta yaptı. Projenin yönetmeni, prodüktör ve senaristi olan oyuncu, organizasyona altı çocuğu ve babasıyla katıldı. Jolie; giydiği dekolte elbiseyle, ilk kez sırtındaki dev dövmenin tamamını bir davette gözler önüne serdi. Jolie'nin sırtında daha önce sadece sol tarafta dövme vardı.

Daha önce Jolie'nin sırtındaki dövmeleri Thai Monk'e yaptırdığı fotoğrafları ortaya çıkmıştı. Thai Monk, Angelina Jolie'nin sırtına yaptığı dövmede Uzakdoğu ve Budist inancındaki simgelerini işledi.

Thai Monk solda ve sağda birbirine aşık iki eşin hikayesini yazdı. Soldaki dövme kadını, sağdaki dövme erkeği anlatıyor. Angelina Jolie, Brad Pitt ile aşk yaşamaya başladıktan sonra bu dövmeleri yaptırdı. Solda kendisi ve sağda Brad Pitt vardı. Tekrar Thai Monk’a giden Jolie bu kez tüm sırtına Budist aşk efsanesini yazdırdı. Brad Pitt de mide bölgesine küçük bir dövme yaptırdı. Ünlü çift aynı yılın eylül ayında da boşanmıştı.İşte Jolie gibi dövme yaptıran diğer ünlü isimler: 

ABD'li oyuncunun beli, kolları, kasığı ve sırtı dahil olmak üzere vücudunun pek çok yerinde dövme mevcut. Eski eşi olan Billy Bob'un ismini kolunun üst kısmına yaptıran yıldız, ayrılık sonrası bu dövmesini sildirdi. Bunun yerine 6 çocuğunun ve Brad Pitt'in doğum yerlerinin koordinatlarını yazdırdı. 41 yaşındaki yıldızın en ilgi çeken dövmelerinden biri ise sol omzunun arka tarafında bulunan Khmer duası. Dua, düşmanlarının ondan uzak durması, zenginliğin, sevenlerinin ve güzelliğin onu hiç terk etmemesi anlamına geliyor.

Murat Dalkılıç, konser için geldiği Bodrum'da tatil yapmayı ihmal etmedi. Jet ski'ye binen popçu, kıyıya yanaştığında yeni dövmeleriyle dikkat çekti.

Murat Dalkılıç'ın sol kolunda soyadı yazıyor, sol bacağında da mikrofon dövmesi var.

Soyadını kolunda taşıyan 32 yaşındaki şarkıcı, dövmesini, "Beni büyüttü, hayata dair bildiğim her şeyi o öğretti" dediği dedesi için yaptırdığını belirtiyor.

18 Eylül'de Acun Ilıcalı ile nikah masasına oturan Şeyma Subaşı, 'Contemporary İstanbul'un açılış davetine katıldı.Subaşı'nın kolunun altında yer alan İngilizce dövmesinde, "Yapabileceğine inandı ve yaptı" yazması dikkat çekti.

Bodrum'da Victoria's Secret modeli Adriana Lima ile birlikte tatil yapan yazar Metin Hara bu kez dövmesiyle gündem oldu. 36 yaşındaki manken ile mavi tura çıkan Metin Hara'nın sol kolunun üst tarafında bir kadın dövmesi objektiflere yansıdı. Hara'nın dövmesinin Adriana Lima'ya çok benzemesi dikkat çekti. 

Vücudunun farklı bölgelerinde pek çok dövmesi olan Rıhanna'nın merak edilen dövmelerinden biri, Chris Brown'dan ayrıldıktan sonra yaptırdığı dövme. Sağ köprücük kemiğinin altında yer alan dövmede "Asla hata değil, her zaman için ders" yazısı yer alıyor.

Jennifer Aniston'ın en çok dikkat çeken dövmesi sağ ayağının üzerinde yer alıyor. 47 yaşındaki oyuncu, ayağına ölen köpeği Norman'ın adını yazdırdı.

İngiliz model Cara Delevingne The Telegraph'a verdiği röportajda dövmelerinin anlamlarını açıkladı. Delevingne'ın ayağının altına pastırma (bacon) kelimesini dövme yaptırma nedenini açıkladı.

25 yaşındaki model "Pastırmanın kişiliğimi yansıttığını düşünüyorum. Tuzla ve seanin için kötü bir şey olsa da lezzetlidir" diye konuştu.