Ünlülerin dövmeleri ve anlamları

Birçok ünlü dövme yaptırmayı seviyor. İşte Emma Watson'dan Şahan Gökbakar'a, Beyonce'den Lionel Messi'ye, yerli ve yabancı ünlülerin dövmeleri ve anlamları...

05 Mart 2018, Pazartesi 14:28
A A

EMMA WATSONHollywood'un ünlü oyuncusu Emma Watson, 90. Oscar Ödül Töreni'nde, Hollywood'daki tacize karşı başlatılan protestolara dövmesiyle destek verdi. 

27 yaşındaki oyuncu, tacize karşı başlatılan "Times Up" (Zaman Doldu) hareketini koluna kazıdı.

GÖKHAN ÖZENYeni albümü için Los Angeles’ta çalışmalarına devam eden Gökhan Özen, kızları Ada ve Derin’in adını, kalbe en yakın yer olan sol kolunun üzerine dövme olarak yazdırdı.

ELÇİN SANGUSon olarak Kiralık Aşk dizisiyle ekranlara gelen ve projenin final yapmasının ardından dinlenmeye çekilen Elçin Sangu, vücuduna yaptırdığı dövmeyi sosyal medyadan paylaştı.

Sangu yeni dövmesini takipçileriyle paylaşırken altına ise "Hayatım boyunca severek taşıyacağım canım dövmem...senin sayende öyle tatlı insanlarla tanıştım ki hepsine sevgiyle sarılırım... varoluşun için yaratıcın Okan Uçkun'a ve kalem arkadaşı Deniz Çildam'a kocaman sevgiler" notunu düştü.

HAZAL KAYAOyuncu Hazal Kaya, yeni dövmesinin fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaştı. Harry Potter hayranı olduğu bilinen Kaya, kitap serisinin yedincisi olan ‘Harry Potter ve Ölüm Yadigarları’ndaki (Harry Potter and the Deathly Hallows) sembolü dövme olarak vücuduna kazıttı.

‘Ölüm Yadigarları’ işareti; görünmezlik pelerini, diriltme taşı ve asayı temsil ediyor.

ŞAHAN GÖKBAKARŞahan Gökbakar ile eşi Selin Gökbakar yılbaşını dostları Engin-Neslişah Düzyatan çiftiyle birlikte kutladı.Eşiyle fotoğrafını paylaşan Gökbakar’ın kolundaki dev dövme dikkat çekti. Ünlü komedyenin 2 yaşındaki oğlu Deniz Efe’nin portresini koluna dövme olarak yaptırdığı anlaşıldı. 

NESLİHAN ATAGÜLStar TV'nin sevilen dizisi Kara Sevda'nın Nihan'ı Neslihan Atagül, dudağının içine dövme yaptırdı. 

Instagram'da paylaşım yapan Atagül, dudağının içine yaptırdığı K harfi dövmesinin fotoğrafına geçen yaz evlendiği eşi Kadir Doğulu'yu etiketledi.Neslihan Atagül dövme fotoğrafının altına Sade'in Love Is Found (Aşk bulundu) şarkısının "ı know my eyes already like you" (Biliyorum gözlerim çoktan sevdi seni) sözünü yazdı. 

BUSE NARCISon olarak Türk Malı dizisinin Selin Kuzu karakterini canlandıran Buse Narcı, dövme yaptırırken çekilmiş fotoğrafını Instagram hesabından paylaştı. Narcı ensesinde Özcan yazan dövmeyi, melek figürü ile kapattırdı.

Özcan Deniz ile bir dönem aşk yaşayan 24 yaşındaki oyuncu daha önce ensesindeki dövme ile gündeme gelmişti. Narcı dövme için "İlk dövmemi lisede yaptırdım. Ensemde babamın ismi yazıyor; Özcan. Elimde de annemin adı var. Babamın ve Özcan’ın (Deniz) isminin aynı olması büyük tesadüf..." demişti.Buse Narcı'nın babası 1999 yılında Gölcük'te askerdi. Depremde göçük altında kalarak şehit oldu. 

Narcı, Maça Kızı Otel’in plajında objektiflere takılmıştı. Narcı'nın vücuduna yaptırdığı Latince dövme dikkat çekti. Dövmenin anlamı ise: “Yaşa... Yarınına olabildiğince az güven.

BARIŞ ARDUÇKiralık Aşk dizisinin oyuncusu olan Barış Arduç, kolundaki dövmenin eski bir kabilenin sembolü olduğunu söylüyor.

EZGİ MOLAHayvanlara düşkünlüğü ile bilinen Ezgi Mola, Kuki ve Suşi Mola isimlerini verdiği köpeklerinin fotoğrafını kaburgasına (rip tattoo) dövme yaptırdı.Sık sık köpekleriyle paylaşım yapan ve sokak hayvanları için de yardım çağrısında bulunan Mola, yeni dövmesinin mutluluğunu takipçileriyle paylaştı

Kısa sürede 30 bin beğeni alan fotoğrafa, takipçileri yorum yağdırdı. Bazıları dövmeyi çok beğendiğini söylerken, bazıları da olumsuz görüşünü bildirdi.

KIVANÇ TATLITUĞÜnlü oyuncunun sol kolunda, "Beni sadece Allah yargılayabilir" anlamına gelen "Only Allah can judge me" yazıyor. 32 yaşındaki Tatlıtuğ'un diğer kolunda ise renkli bir ejderha dövmesi mevcut. 

Oyuncu Birce Akalay Bodrum Gümüşlük'te görüntülendi. Gün içerisinde denize girmeyen güzel oyuncu, akşamüstü serinlemek için kendisini serin sulara attı. Kolundaki kelebek dövmesi bilinen Akalay'ın bacağındaki kedi dövmesi dikkat çekti.

Oyuncu Yeşim Ceren Bozoğlu, sosyal medya hesabından sırtına yaptırdığı dövmenin fotoğrafını paylaştı.

Bir dönem fazla kilolarıyla başı dertte olan oyuncu paylaşımının altına dövmesinin açıklamasını yazdı: "It say's alive" (Canlı diyor)

IRMAK ÜNALBir tanımına katılan Irmak Ünal kaslı vücudunun eleştirilmesiyle ilgili 'Boşverin ben seviyorum vücudumu, umursamıyorum. Bir atlet kadar disiplinli çalışıyorum" dedi. Ünal daha önce de sosyal medyada paylaştığı yeni dövmeleriyle dikkat çekti.

Koluna Madonna’nın “I am my own experiment, i am my own work of art ("Ben kendi deneyimimim, ben kendi sanat eserimim.") sözünü yazdıran Irmak Ünal, dövmelerini göstererek poz verdi.

VOLKAN DEMİRELFenerbahçeli futbolcu Volkan Demirel'in eşi Zeynep Demirel, geçtiğimiz aylarda ikinci kızı Yeda'yı dünyaya getirdi. Ünlü futbolcu, kızına olan sevgisini vücuduna kazıttı. Demirel, kızının adı olan Yeda'yı sol elinin Merve parmaklarına yazdırdı.ZEYNEP VE YEDA KOLUNDAVolkan Demirel, 2014 yılında büyük kızı Yeda'nın elinin üç boyutlu görüntüsünü koluna dövme yaptırmıştı. Futbolcu, dövmeye kendisinin, eşinin ve kızının baş harfleri olan VYZ'yi de ekletmişti.

SEVGİLİ DÖVMESİCaner Erkin bir süredir aşk yaşadığı oyuncu sevgilisi Şükran Ovalı'nın dövmesini yaptırdı.

DAHA BİTMEDİYaptırdığı dövmeyi Instagram hesabından paylaşan Caner Erkin'in bu fotoğrafı kısa sürede binlerce beğeni aldı ve yorum yağmuruna tutuldu. Beşiktaşlı yıldız fotoğrafın altında İlk seans daha bitmedi notu düştü.

Gülben Ergen kulağının içine dövme yaptırdı.Ergen yeni yaptırdığı kolundaki gülen surat ve kulağındaki nota dövmeleriyle dikkat çekti.Ünlü şarkıcı, “Dadı tadında bir iş gelirse dizide de rol alabilirim. İşler geliyor, okuyorum şeklinde konuştu. İşte Gülben Ergen gibi dövme yaptıran ünlüler... 

İlk dövmesini kardeşleriyle beraber yaptırdığını söyleyen Hadise, kolunda Roma rakamlarının olduğu bir dövmeye sahip. 27 Aralık 2008'i işaret eden dövmenin anlamı, ünlü şarkıcı tarafından açıklanmıyor. Ensesinde "alis volat propris" yazıyor ve bu yazı "kendi kanatlarıyla uçan kız" anlamını taşıyor. Belinde yer alan dövmesi, Tibet diline ait bir yazı. Anlamı ise "zor durumdakilerle gönül birliği yapan iyi kalpli insan" olarak biliniyor.

40 yaşındaki Gülşen, "Varoluşun kendisini seviyorum" diyerek, bileğine ilahi aşkı simgeleyen "her şey aşktan" yazan dövmesini yaptırdı.

İrem Derici beline yaptırdığı yeni dövmesinin fotoğrafını Instagram hesabından paylaştı. Derici, sonsuz yaşamın simgesi Lotus Çiçeği'nin dövmesini yaptırdı. 30 yaşındaki şarkıcı fotoğrafın altına "şans getir" notunu düştü

Bacağında, kolunda, karnında ve kaburgasında dövmeleri bulunan Eliz Sakuçoğlu, son yaptırdığı Anka kuşu dövmesinin görüldüğü fotoğrafı Instagram hesabından paylaştı. Özgürlük başlığıyla uzun bir not yazan Sakuçoğlu daha önce dövmesiyle ilgili "Küllerinden yeniden doğmak, zümrüdü anka kuşu misali. Yanarsın, yıkılırsın ama tekrar doğarsın" notunu düşmüştü.

Lady Gaga'nın, 2017 Grammy Ödülleri'nde Metallica ile gerçekleştirdiği performansı öncesinde yeni dövmesini Instagram hesabından paylaştı. Gaga, Metallica performansı şerefine sırtına güve dövmesi yaptırdı.

Gaga’nın güve dövmesinin simgesi de Metallica’nın en büyük hitlerinden olan Moth Into Flame şarkısından geliyor. Sahne personasına girmek için yüzden yüze, karakterden karaktere bürünen ve tüm sınırları zorlayan Lady Gaga’nın sırtını kaplayan dövmesi hayranlarını şaşırtmadı. Ancak Lady Gaga ve Metallica düetinde yaşanan mikrafon aksaklığı gecenin hayal kırıklıklarından oldu. 

ABD’li reality şov yıldızı, Kim Kardashian’ın üvey kardeşi Kylie Jenner, erkek arkadaşı Tyga’dan ayrıldıktan sonra, onun için yaptırdığı dövmeyi değiştirdi.

Eski İngiliz futbolcu ve bugünün moda ikonu David Beckham, vücudundaki dövmelerin fazlalığıyla tanınıyor. 41 yaşındaki yıldız, vücudundaki dövmelerin yaşadığı şampiyonluklar, eşi, çocukları ve dini inancı hakkında olduğunu söylüyor.

Hollywood’un ünlü oyuncusu Scarlett Johansson, dövmelerine bir yenisini ekledi. 32 yaşındaki ABD’li oyuncu Johansson’ın yeni filmi ‘Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı’nın (Avengers: Infinity War) Georgia şehrinde sürüyor. Çekimler esnasında objektife takılan Johansson’ın sırtındaki yeni çiçek dövmesi dikkat çekti.

Ünlü oyuncunun yeni sırt dövmesinin, yeni Marvel filmindeki karakteriyle bağlantılı olarak geçici dövme olduğu konuşuluyor.

ANGELINA JOLIEAngelina Jolie, yeni filmi ‘First They Killed My Father’ın galasını New York’ta yaptı. Projenin yönetmeni, prodüktör ve senaristi olan oyuncu, organizasyona altı çocuğu ve babasıyla katıldı. Jolie; giydiği dekolte elbiseyle, ilk kez sırtındaki dev dövmenin tamamını bir davette gözler önüne serdi. Jolie'nin sırtında daha önce sadece sol tarafta dövme vardı.

Daha önce Jolie'nin sırtındaki dövmeleri Thai Monk'e yaptırdığı fotoğrafları ortaya çıkmıştı. Thai Monk, Angelina Jolie'nin sırtına yaptığı dövmede Uzakdoğu ve Budist inancındaki simgelerini işledi.

Thai Monk solda ve sağda birbirine aşık iki eşin hikayesini yazdı. Soldaki dövme kadını, sağdaki dövme erkeği anlatıyor. Angelina Jolie, Brad Pitt ile aşk yaşamaya başladıktan sonra bu dövmeleri yaptırdı. Solda kendisi ve sağda Brad Pitt vardı. Tekrar Thai Monk’a giden Jolie bu kez tüm sırtına Budist aşk efsanesini yazdırdı. Brad Pitt de mide bölgesine küçük bir dövme yaptırdı. Ünlü çift aynı yılın eylül ayında da boşanmıştı.İşte Jolie gibi dövme yaptıran diğer ünlü isimler: 

ABD'li oyuncunun beli, kolları, kasığı ve sırtı dahil olmak üzere vücudunun pek çok yerinde dövme mevcut. Eski eşi olan Billy Bob'un ismini kolunun üst kısmına yaptıran yıldız, ayrılık sonrası bu dövmesini sildirdi. Bunun yerine 6 çocuğunun ve Brad Pitt'in doğum yerlerinin koordinatlarını yazdırdı. 41 yaşındaki yıldızın en ilgi çeken dövmelerinden biri ise sol omzunun arka tarafında bulunan Khmer duası. Dua, düşmanlarının ondan uzak durması, zenginliğin, sevenlerinin ve güzelliğin onu hiç terk etmemesi anlamına geliyor.

Sırt dekoltesiyle dövmesini gözler önüne seren İrem Derici, dövmenin anlamı sorulunca şöyle dedi: “8 yıl önce Angelina Jolie’den esinlenip yaptırdım. O zaman hayrandım ablaya. Kafa da ermiyor dövmenin çıkmadığına. Sanki tişört, çıkarıp atacağım! Abladan hatıra kaldı. Şifresi yok, varsa siz çözün.

Angelina Jolie’nin dövmesi, Kamboçya’da kullanılan Khmer dilinde bir dua. Jolie, dövmeyi kendisini ve evlatlık edindiği Kamboçyalı oğlu Maddox’u kötülüklerden koruması için yaptırmış.

MURAT DALKILIÇMurat Dalkılıç, konser için geldiği Bodrum’da tatil yapmayı ihmal etmedi. Jet ski’ye binen popçu, kıyıya yanaştığında yeni dövmeleriyle dikkat çekti.

Dalkılıç’ın sol kolunda soyadı yazıyor, sol bacağında da mikrofon dövmesi var.

Soyadını kolunda taşıyan 32 yaşındaki şarkıcı, dövmesini, "Beni büyüttü, hayata dair bildiğim her şeyi o öğretti" dediği dedesi için yaptırdığını belirtiyor.

18 Eylül'de Acun Ilıcalı ile nikah masasına oturan Şeyma Subaşı, 'Contemporary İstanbul'un açılış davetine katıldı.Subaşı'nın kolunun altında yer alan İngilizce dövmesinde, "Yapabileceğine inandı ve yaptı" yazması dikkat çekti.

METİN HARA Bodrum'da Victoria's Secret modeli Adriana Lima ile birlikte tatil yapan yazar Metin Hara bu kez dövmesiyle gündem oldu. 36 yaşındaki manken ile mavi tura çıkan Metin Hara’nın sol kolunun üst tarafında bir kadın dövmesi objektiflere yansıdı. Hara’nın dövmesinin Adriana Lima’ya çok benzemesi dikkat çekti. 

36 yaşındaki şarkıcının omzundaki "Polynesian" dövmesi, Okyanusya'daki bir bölgeyi simgeliyor ve geleneksel olarak sahibine güç verdiğine inanılıyor.

Fenerbahçe taraftarı olduğunu söyleyen 27 yaşındaki Almanya Milli Takımı futbolcusu, kolunda aslan dövmesi taşıyor. Dövmesiyle ilgili sorulan sorulara, "Dövmem hakkında konuşmayacağım. Dövme özel bir şeydir ve kimseyi ilgilendirmez" açıklamasını yapmıştı.

Barcelona'da forma giyen Arjantinli yıldız, bacağında oğlu Thiago'nun el izini taşıyor. 

Rap şarkıcısı Tyga’nın adının baş harfini ayak bileğine dövme şeklinde yazdıran 19 yaşındaki Jenner, üç yıllık birlikteliğini mart ayında sonlandırdıktan sonra “t şeklindeki dövmesini “laya çevirdi.

CARA DELEVINGNEModellikten oyunculuğa transfer olan 24 yaşındaki Cara Delevingne, Londra’daki The Orangery’de düzenlenen filleri koruma etkinliğine katıldı. Transparan, uzun mavi elbisesi ve kısa saçları ile yine kendi tarzını ortaya koymayı başaran oyuncu, sağ koluna yaptırdığı film dövmesini de kameralara göstermeyi ihmal etmedi.

LADY GAGAABD'li şarkıcı, babasının "En azından vücudunun bir tarafını normal bırak" sözü sebebiyle dövmelerinin hepsini sol tarafına yaptırıyor. John Lennon hayranı olan Lady Gaga, onun barış içeren şarkılarından esinlenerek, ölümü sonrasındaki hatırası için sol bileğine barış işareti yaptırdı. Ünlü şarkıcının omzunda papatyalar ve kalp içindeki 'dad' dövmesinin yanı sıra en son yaptırdığı omzundaki el dövmesi dikkat çekiyor. 30 yaşındaki şarkıcının el dövmesini cinsel tacize uğrayan kadınlara destek amaçlı yaptırdığı biliniyor. 

ZAYN MALIKZayn Malik, sosyal medya hesaplarından kendisine aşk dolu mesajlar gönderen sevgilisi Gigi Hadid’e jest yaptı.Vücudunun büyük kısmı dövmelerle kaplı olan 25 yaşındaki şarkıcı, Hadid’in gözlerini göğsüne yaptırdı.

Durum 22 yaşındaki Hadid'in düğmelerini açtığı bir gömlekle poz veren sevgilisi Malik’in, bu karesini Instagram sayfasından paylaşmasıyla ortaya çıktı.

Pakistan asıllı İngiliz şarkıcı Zayn Malik, daha önce ise kulağının arkasına dövme yaptırmıştı.Hayatını kaybeden babası Yaser Malik’in adını yazdıran ve fotoğrafı Instagram hesabından paylaşan 24 yaşındaki şarkıcı, beğeni yağmuruna tutulmuştu. “Babam çok çalışkan bir insandı ve güçlü değerleri vardı diyen One Direction'ın eski üyesi karenin altına “Seviyorum notunu düştü. 

RIHANNAVücudunun farklı bölgelerinde pek çok dövmesi olan Barbadoslu şarkıcının merak edilen dövmelerinden biri, Chris Brown'dan ayrıldıktan sonra yaptırdığı dövme. Sağ köprücük kemiğinin altında yer alan dövmede "Asla hata değil, her zaman için ders" yazısı yer alıyor.

Jennifer Aniston'ın en çok dikkat çeken dövmesi sağ ayağının üzerinde yer alıyor. 47 yaşındaki oyuncu, ayağına ölen köpeği Norman'ın adını yazdırdı.

İngiliz model Cara Delevingne The Telegraph'a verdiği röportajda dövmelerinin anlamlarını açıkladı. Delevingne'ın ayağının altına pastırma (bacon) kelimesini dövme yaptırma nedenini açıkladı.

25 yaşındaki model "Pastırmanın kişiliğimi yansıttığını düşünüyorum. Tuzla ve seanin için kötü bir şey olsa da lezzetlidir" diye konuştu.

İkiz bebek bekleyen dünyaca ünlü şarkıcı Beyonce, baby shower (doğum öncesi bebek kutlama partisi) düzenledi. Ünlü şarkıcının Beverly Hills’teki evinde düzenlenen partide aile ve arkadaşlarıyla bir araya gelen Beyonce’yi annesi Tina Knowles; arkadaşları Kelly Rowland, Serena Williams ve La La Anthony yalnız bırakmadı. Parti fotoğraflarını Instagram hesabından paylaşan Beyonce’nin göbeğine yaptırdığı dövme dikkat çekti.

Afrika temalı baby shower partisi için Beyonce’nin göbeğine Afrika desenleri çizdirdiği görüldü.

JUSTIN BIEBERKanadalı R&B şarkıcısı Justin Bieber, vücuduna dini inancı, annesine düşkünlüğü ve hayvan figürlerinden oluşan birçok dövme yaptırdı. Sol omuz altında babasıyla birlikte karar verdiği İbranice İsa yazısı yer alırken, ayak bileğinde dua eden el sembolü var. 22 yaşındaki yıldızın köprücük kemiğinde annesinin doğum yılı, kolunda ise annesinin gözünü sembolize eden bir dövme bulunuyor. Bieber'ın büyük çoğunluğu kollarında yer alan dövmeleri; gül, melek kanadı, balık, kartal, albümünün ismi (Believe) ve İncil'den ayetler içeriyor.