Ustalık kabinesi nasıl şekillenecek?

Perşembe, 30 Haziran 2011 - 05:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan seçim kampanyası sırasında üçüncü defa seçileceği dönem için “ustalık dönemi” ifadesini kullanmıştı. Erdoğan bunu söylerken yarım kalan icraatların devam edeceği ve geçmişte yapılan hataların tekrarlanmayacağı, her anlamda daha başarılı bir dönemin ipuçlarını veriyordu. Başbakan’la katıldığımız CNN Türk’teki programda da söylemiştim. Erdoğan’ın yakın çalışma arkadaşlarıyla ilişkisinin düzeyini belirleyen iki temel şey vardır: Birincisi liyakat, ikincisi performans. Erdoğan, genellikle bu önemli iki parametreye bakarak gelecek için kararını verir. Erdoğan’ın tarif ettiği bu dönemde ekonomi, Güneydoğu sorunu ve dış politika, kritik meseleler olmaya devam edecek. Mevcut bakanlar arasında hangilerinin kabinede yer alacağını doğrusu kestiremiyorum, sadece bazı tahminlerimi paylaşmak istiyorum.

[[HAFTAYA]]

Hem Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hem de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın güven ve sempatisini kazanmış olan, ekonomi yönetimini çok ustaca götüren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, muhtemelen önümüzdeki dönemde de çok kritik bir görevde göreceğimiz isim olacak. Erdoğan, hangi bakanların hangi düzeyde Babacan ile koordinasyon halinde çalışacağını da büyük oranda şekillendirmiş görünüyor.

Önceki dönemde Mehmet Şimşek, Zafer Çağlayan ve Nihat Ergün sanayi, ticaret ve maliye politikalarının belirlenmesinde kilit rol oynayan isimler olmuştu. Türkiye’nin konumu ve şartları enerji konusunu adeta stratejik bir öneme yükseltiyor. Taner Yıldız dosyalara hakimiyeti ve kamuoyuyla kurduğu kaliteli iletişimle önceki kabinenin yıldızları arasındaydı. Kayseri gibi çok dikkat çekici şekilde yükselen bir Anadolu şehrinin önümüzdeki dönemde de güçlü bir bakanla temsil edilmesi şaşırtıcı olmamalı.

KADINLARA ÖNEMLİ SORUMLULUK

Nimet Çubukçu, Başbakan Erdoğan’ın daima en yakın çalışma arkadaşları arasında oldu fakat bu dönemde Milli Eğitim Bakanlığı görevine devam edecek mi ondan çok emin değilim. Kadın siyasetçilerin parti içinde temsilini çok önemseyen Başbakan’ın Çubukçu’ya yine önemli bir sorumluluk verme ihtimali var. Erdoğan, Çubukçu’yu başbakan yardımcılığına getirip kadının statüsüne verdiği önemi gösterebilir. Bu dönem Fatma Şahin’in de kabinenin yeni kadın bakanlarından biri olacağı konuşuluyor.

Ankara kulislerinde önceki dönemin adeta maraton koşucusu olan Ahmet Davutoğlu’nun dışişleri bakanlığına devam edeceği söylentisi yaygın. Ayrıca farklı konularda önemli çalışmaları olan Egemen Bağış, Recep Akdağ, Ömer Dinçer ve Binali Yıldırım’ın da bu kabinede yer alacakları anlaşılıyor. AK Parti’nin ağır toplarından Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın da kabinede etkili bir konumda yer alması kuvvetli ihtimal. Doğu ve Güneydoğu’yu çok iyi tanıyan iki isim Mehdi Eker ve Cevdet Yılmaz da Erdoğan’a “olgunluk dönemi”nde ciddi katkı verebilecek isimler. Erdoğan bazı bakanlıklarda sürpriz çapraz görevlendirmeler yapabilir. Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik döneminde AK Parti’nin medya ile ilişkilerinde çok ciddi iyileşme sağlandı.

Bu durum Çelik’in de önümüzdeki dönemde Erdoğan’ın çevresindeki etkili isimlerinden biri olmaya devam edeceğini gösteriyor. Başbakan Erdoğan ile çok uzun yıllar yan yana çalışmış olan Ömer Çelik, Yalçın Akdoğan, Nabi Avcı ve Suat Kılıç ile Haluk İpek, Alpaslan Kavaklıoğlu, Nihat Zeybekçi ve Nurettin Canikli de bakanlık için adı geçen diğer milletvekilleri arasında. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in TBMM’nin yeni başkanı olma ihtimalinin çok güçlü olduğunu haftalar önce yazmıştım. Cemil Çiçek çok zeki ve pratik bir siyasetçidir, üstelik çok deneyimlidir. Bütün bu avantajlara CHP ve MHP’nin de desteği eklenince Çiçek’in seçilmemesi sürpriz olur. Tahminler bir tarafa, her şey Başbakan’ın kafasında. Kimlerin gidip kimlerin kalacağını kesin olarak öğrenebilmek için muhtemelen son ana kadar bekleyeceğiz.