Üşüyen ayaklara 10 bin bot

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Van Şubesi, ilköğretime giden çocukların kış aylarında ayaklarının üşümemesi için köy köy dolaşarak bot dağıtıyor

Üşüyen ayaklara 10 bin bot

Çocuklar, lastik ayakkabılarını çıkarıp sıcak ve yeni bot giymenin mutluluğunu yaşarken, ADD Van Şubesi Başkanı Murat Yiğit, şu ana kadar 7 bin bot dağıttıklarını, bu rakamın 10 bine ulaşacağını söyledi. Köy ve mezralarda yaşayan ve zor şartlarda okula giden öğrencilerin ayaklarının üşümemesi için ADD Van Şubesi, aralık ayı başında ’Bir çift bot’ adı altında bir çalışma başlattı.

Türkiye’nin çeşitli kentlerinde yaşayan zengin kişilerden destek alan ADD Van Şubesi, aldığı bu yardımlarla da 10 bin bot satın aldı. ADD Van Şubesi Başkanı Murat Yiğit, Aralık ayı başından beri Van’ın köy ve mezralarını gezerek ayağında lastik veya eski ayakkabı bulunan çocuklara, yeni ve sıcak botlar hediye ettiklerini söyledi. Yiğit, şu ana kadar yüzlerce köy dolaştıklarını ve 7 bin civarında bot dağıttıklarını, gezilerini sürdürdüklerini, 10 bin çift botu bundan sonra da gerçek sahiplerine vereceklerini belirtti.

Yiğit, zaman zaman zorlu yolculuklar yapmak zorunda kaldıklarını da anlatarak şöyle konuştu: "Atatürk’ün bize emaneti olan doğunun zor şartlarında okuyan çocuklarımızın gözlerinin içindeki mutluluğa ortak olmak bizlere onur veriyor. İmkansızlıklar içindeki çocukların hepsinin ayakları ıslanmış kara lastik içinde üşüyorlar. Birçoğunun bakışları çaresizliğin resmi gibi.

Biz çocukların ayaklarına yeni botları giydirirken, gözlerinde gördüğümüz mutluluk kelimelerle anlatılmaz. Atatürkçü Düşünce Derneği Van Şubesi olarak bölgedeki çocuklarımıza daha fazla ulaşmak, bu çocuklarımızı daha fazla mutlu etmek bizim en temel görevimizdir. Mustafa Kemal’in halkçılık ilkesi de bize bu görevi vermektedir. Ne bu çocuklar bizleri, ne de biz bu çocukları unutacağız."

Murat ÇAĞLAR / VAN, (DHA)