'Utanç soruşturması' zanlıları tutuklandı

Balıkesir'in Edremit İlçesi'nde, 16 yaşındaki zihinsel engelli kızı G.H.'yi 44 gün alıkoyup, tecavüz ettikleri iddiasıyla gözaltına alınıp, sevk edildikleri adliyede serbest kalan şüphelilerden T.S. (38), A.Y. ile baba İ.H., savcılığın itirazının ardından tutuklandı

19 Temmuz 2013, Cuma 20:26
A A

Yüzde 68 zihinsel engelli raporu bulunan G.H., Balıkesir’in Edremit’in Avcılar köyünde kaybolduktan 44 gün sonra 3 erkekle birlikte kaldığı bir evde jandarma operasyonuyla geçen Pazartesi günü kurtarıldı. Jandarmadaki işlemlerini ardından G.H.’ye tecavüz ettikleri ileri sürülen üç kişi gözaltına alındı.

G.H., ifadesinde, evlenmek için evden kaçtığını ve A.Y. ile evlilik hazırlığı yaptığını, babasının yanına dönmek istemediğini söyledi. Üç şüpheli, ertesi gün sevk edildikleri adliyede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Üç şüphelinin serbest bırakılması kamuoyunda büyük tepki çekti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı konuya müdahil olurken, Edremit Savcılığı da şüphelilerin serbet kalmalarına itiraz etti. Savcılığın talebi üzerine jandarma G.H.’nin ifadesine yeniden başvurdu. G.H.’nin ifadesinde bu defa, babasının kendisini dört yıldır erkeklere pazarladığını da iddia etti.

Bunun üzerine jandarma, G.H.’nin evli, bir çocuk annesi olan ablası N.D.H.’nin de ifadesine başvurdu. N.D.H., nin de ifadesinde, "2010 yılı Ekim ayında evlendim.

Evlenmeden önce babam bana tecavüz edip, evimizin barakasında aynı köyde yaşayan H.Ü.’ye (59) para karşılığı iki kez sattı" iddiasında bulundu. İki kardeşin ifadelerini dikkate alan jandarma, baba İ.H.’yi önceki gün (Çarşamba) sabah evinde gözaltına aldı. Adliyeye sevk edilen İ.H., adli kontrollü olarak, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Savcılık dün tekrar. G.H.’ye tecavüz ettikleri ileri sürülen üç kişi ile baba İ.H.’nin serbest bırakılmalarına itirazda bulundu. Savcılığın itirazını kabul eden mahkeme, daha önce serbest bırakılan şüphelilerden T.S. ve A.Y. ile kızın babası İ.H.’nin tutuklanmasına karar verdi. Jandarma tarafından tekrar yakalanan üç kişi haklarındaki tutuklama kararı nedeniyle Burhaniye Cezaevi’ne gönderildi.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;