Uygur lideri Pekin ile müzakereye hazır

Uygur lideri Pekin ile müzakereye hazır

01 Eylül 2009, Salı 14:57
A A

 

Çin yönetimi tarafından temmuz ayında Sincan’da meydana gelen olayları kışkırtmakla suçlanan Uygur Türklerinin lideri Rabia Kadir, Çinli yetkililerle, Uygurların geleceği ve kendi kaderini tayin edebilmelerine ilişkin doğrudan müzakere etmeye hazır olduğunu açıkladı.

Resmen ilk kez davet edildiği Avrupa Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu’nda konuşan Kadir, "Son 60 yılın siyasi hatalarını aşmanın ve siyasi reformların yapılmasının yollarını konuşmak üzere Çinli yetkililerle müzakereye hazırım. Çin hükümetinin, sadece resmi siyasetle uyuşmazlık içinde oldukları için iftiraya uğramış, hapsedilmiş ve küçük düşürülmüş Han olmayan bütün Çin toplumlarının liderleriyle, benimle ve Dalay Lama ile konuşmasının vakti gelmiştir" dedi.

AB’den, Sincan Uygur Özerk Bölgesiyle ile ilgili anayasada yer alan özerklik kanunlarına uyması için Çinli yetkililere baskı yapmasını isteyen Kadir, "Çinli yetkililerin, yurtdışındaki Uygur temsilcileriyle gerçek bir diyalog başlatarak Doğu Türkistan’daki gerilimi azaltmasını umuyorum" ifadesini kullandı. Kadir, AB’yi Pekin’den 5 Temmuzdaki olaylarla ilgili bağımsız bir soruşturma talep etmeye de davet etti.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;