Önceki Fotolar

Uyumanıza yardımcı olacak 11 ilginç yiyecek

Uyumakta zorluk mu çekiyorsunuz? Beslenme şeklinize bir göz atmanızda fayda var. Her ne kadar uyumadan önce yemek yememek gerekir dense de uyku öncesi saatlerde yiyeceğiniz bazı besinler uykuya daha hızlı dalmanızı, hatta uyku kalitenizin artmasını sağlıyor. Bakın bu besinler hangileri...

17 Ocak 2018, Çarşamba 10:51
A A
2 Edamame fasulyesi

2 Edamame fasulyesi

Canınız uyumadan önce tuzlu bir atıştırmalık mı çekti? İçindeki östrojen benzeri bileşimler sizi rahatlatıp uyumanıza yardımcı olacak. Edamame fasulyesi özellikle menopoz dönemindeki gece sıcak basmalarına da bire bir. 

3 Mısır gevreği

3 Mısır gevreği

Şekersiz ve tam buğdaydan yapılmış mısır gevreği hem sağlıklı bir atıştırmalık hem de kanda triptofan amino asidini attırarak uyumanıza yardımcı oluyor. 

4 Yulaf ezmesi

4 Yulaf ezmesi

Kahvaltı sofrasında görmeye alışık olduğumuz yulaf ezmesi kalsiyum, magnezyum ve potasyum içerdiğinden uyku öncesinde de iyi bir tercih haline geliyor. Ancak şekerle tüketmek yerine az miktarda meyve ile tüketmek daha sağlıklı olacaktır. 

5 Bitki çayları

5 Bitki çayları

Akşam saatlerinden sonra kefein tüketmek sağlıklı uykunun düşmanı. Ancak kafein içermeyen bitki çayları türüne göre hem yorgun bedeninizi gevşetecek hem de bebekler gibi rahat uyumanızı sağlayacak. 

6 Badem

6 Badem

İçerdiği magnezyumla kasları rahatlatıp uykuya yardımcı olan badem aynı zamanda kan şekerinizi dengeleyecek proteinlerin de kaynağı. 

7 Kiraz

7 Kiraz

Kiraz da doğal bir melatonin kaynağı ve bu daha hızlı uyumanıza yardımcı oluyor. Bir kase kadar kiraz hem sağlıklı bir atıştırmalık hem de güvenilir bir uyku dostu. 

8 Haşlanmış katı yumurta

8 Haşlanmış katı yumurta

Uyku problemi yaşamanızın bir sebebi de akşam yemeğinizin protein yönünden zayıf olması ya da beslenme düzeninizin çok fazla basit, yüksek karbonhidratlı şeker içermesi olabilir. Uykudan önce yiyeceğiniz yumurta, peynir ya da ceviz gibi protin zengini besinler sizi sadece uyutmayacak daha kaliteli uyumanızı da sağlayacak. 

9 Miso çorbası

9 Miso çorbası

Japon mutfağına ait bu çorbanın içindeki miso maddesi vücuttaki melatonin üretimini arttıran amino asitler içeriyor. Melatoninse uykuya yardımcı olan doğal bir hormon. Bonus olarak sıcak çorba içinizi ısıtıp olası soğuk algınlığını da sizden uzak tutacaktır. 

10 Brokoli

10 Brokoli

Brokoli içerdiği yüksek vitamin ve lif oranındaki fazlalıkla uykuya dalmamıza ve kaliteli uyku almamıza yardımcı oluyor. 

11 Süt ürünleri

11 Süt ürünleri

Yoğurt ve süt de triptofan içeriyor ve kaliteli uykuya yardımcı oluyor. Ancak süt ürünlerinin içerdiği yüksek kalsiyum da stres oranını azaltan ve sinir uçlarını rahatlatan bir etmen. Bu da hızlı ve sağlıklı bir uyku için anahtar...