Uzay palyaçosu şov yapıyor

35 milyon dolar ödeyerek uzay turisti olan sirk kurucusu Kanadalı milyarder Guy Laliberte, sabun köpükleriyle gösteri bile yaptı

01 Ekim 2009, Perşembe 13:47
A A

Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) gitmek üzere Kazakistan’ın Baykonur uzay üssünden Rus Soyuz füzesiyle fırlatılan Kanadalı uzay turisti Guy Laliberte, yörüngede yerçekimsiz ortama iyice alıştı, hatta uzay aracının içinde sabun köpükleriyle küçük bir gösteri düzenledi. 

Rus İnterfax haberine göre, Soyuz TMA-16 roketiyle dün uzaya gönderilen meşhur "Cirque du Soleil" sirkinin kurucusu milyarder Laliberte ile Rus komutanı Maksim Surayev ve Amerikalı uçuş mühendisi Jeff Williams, yörüngedeki ilk günlerini çok iyi ve başarıyla geçirdiler. 

ÇAYLAK KOZMONOTLAR
Rus kozmonotlarının sağlık durumlarından sorumlu Biyomedikal Enstitüsü’nün Başkan Yardımcısı Valeri Vogolomov, "çaylak kozmonotlar Guy Laliberte ve Maksim Surayev dahil, Soyuz mürettebatının yörüngedeki ilk günlerinin çok iyi geçtiğini" belirterek, "Yerçekimsiz ortama uyumları hepsi için iyi geçti. 3 kozmonotun da sağlığı iyi durumda" dedi. 

ESKİ İP CAMBAZI

Eski ip cambazı Kanadalı milyarder Laliberte’nin uzay aracındaki varlığının sıcak bir hava yarattığını söyleyen Rus yetkili, "Dün kozmonotlar Laliberte’nin ön ayak olmasıyla sabun köpükleriyle alışılmadık bir tür gösteri yaptılar. Bu eğlence mürettebatın yapması gereken dakik ve zor manevraların yerine getirilmesine engel olmadı" diye konuştu. 

YARIN KENETLENECEK

Rus kapsülünün UUİ ile yarın TSİ 11.35’te kenetlenmesi öngörülüyor. Kanada’nın ilk uzay turisti Guy Laliberte’nin, 12 günlük seyahat sırasında bilimsel deneyler yapan önceki uzay turistlerinin aksine, yörüngeye farklı bir hava getirmesi bekleniyor. 350 km uzaklıktaki UUİ’de 9 Ekimde dünyanın yörüngeden ilk düşünsel eğlence gösterisine ev sahipliği yapacak ve 14 kentin katılacağı bir şov yönetecek 

35 MİLYON DOLAR ÖDEDİ

50 yaşındaki milyarder Laliberte, gösterisinde, küresel ısınma ve su tasarrufu konusunda insanların dikkatini çekmeyi amaçlayacak. Seyahatine 35 milyon dolar ödeyen eski "ateş yutucu ve ip cambazı" Laliberte, 9 Ekimde UUİ’den 14 kentin katılımıyla yöneteceği şovunda, aralarında eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore, Kanadalı astronot Julie Payette, U2, Shakira, Quebecli şarkıcı Garou, kompozitör A.R. Rahman, Quebecli biyolog Jean Lemire, şarkıcı Peter Gabriel ve Cirque du Soleil çalışanlarının bulunduğu ünlüler ve çevrecilerle, sanat gösterileri sahneleyecek ve şiirler okuyacak. 

Montreal, Moskova, Santa Monica, New York, Johannesburg, Mumbai, Marakeş, Sydney, Tokyo, Tampa, Meksiko, Rio, Paris ve Londra’dan ünlülerin katılacağı şov, Kanada Yayın Kuruluşu RDI’nin Fransızca yayın yapan tüm kanallarıyla Laliberte’nin hayır kuruluşunun web sitesi "onedrop.org"dan naklen gösterilecek. Kanada ve Quebec bayraklarının yer aldığı uzay giysisiyle Laliberte, aylardır uzay seyahati için hazırlanıyordu. 

AA

3

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;