Uzay turisti Dünya'da

Uzay turisti Guy Laliberte ile Amerikan astronot ve Rus kozmonotu taşıyan uzay aracı Dünya'ya indi

11 Ekim 2009, Pazar 10:38
A A

Rusya’daki görev kontrol üssünün sözcüsü Valeriy Lyndin, yaptığı açıklamada, Laliberte, Amerikan astronot Michael Barrat ve Rus kozmonot Gennady Padalka’yı taşıyan Rus yapımı Soyuz kapsülünün Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (UUİ) kalkışından birkaç saat sonra Kazakistan’ın kuzeyinde Arkalık bölgesi yakınındaki geniş bozkıra Kazakistan yerel saatiyle 10.32’de, planlandığı gibi indiğini belirtti.

Kanadalı uzay turisti ve "Cirque du Soleil" sirkinin kurucusu Laliberte, temiz içme suyu ve su kaynaklarının korunması konusunda bilincin artırılması amacıyla UUİ’de gösteri düzenlemişti.

Dünya çapında temiz içme suyuna herkesin ulaşabilmesi amacıyla çaba harcayan Bir Damla Vakfı’nın da kurucusu olan Laliberte’nin internetten yayınlanan gösterisine 5 kıtadan 14 kentte, U2 ve Shakira gibi tanınmış kişi ve grupların da aralarında olduğu çok sayıda konuk şarkıları, dansları ve konuşmalarıyla katılmıştı.

Uzay seyahati için 35 milyon dolar ödeyen 50 yaşındaki Laliberte’nin UUİ’den kırmızı palyaço burnuyla sunduğu gösteriye eski ABD başkan yardımcılarından Al Gore da küresel ısınmayla ilgili videoyla destek vermişti. (AP-KRC-HAN) 08:53 11/10/09 "

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;