Uzaya gidemeyen İzmir'e gitsin!

Cumartesi, 07 Mayıs 2011 - 05:00

Uzaya gidemeyen İzmir'e gitsin!

Türkiye’de bir ‘Uzay Kampı’ var. Hem de İzmir- Gaziemir’de ve havaalanına 15 dakika mesafede. Burası aslında bir eğitim kampı. Ama giren, hele çocuksa, kendini masal ülkesinde sanıyor. Çocuklar bilgi alıyor, roket fırlatıyor, kaptan pilot koltuğuna oturuyor, takım çalışmasını öğreniyor, liderlik yeteneklerini keşfediyorlar... İnsan orada “Keşke çocuk olsaymışım” demekten kendini alamıyor. Kampı ve çalışmaları ben yazdım, yorum yazısı kızım Derin’e ait...

Ferhan Kaya Poroy

Aslında Uzay Kampı’nın açılışı 2000 yılında yapıldı. Ama algıda seçicilikten mi yoksa İzmir biraz gözden uzak gönülden ırak olduğundan mı bilinmez, bundan haberim yoktu. Taa ki büyük kızım Derin büyüyüp Uzay Kampı gezisi isteğiyle karşıma gelene kadar... Bugüne kadar 45 ülkeden toplam 100 bin katılımcıya eğitim veren Uzay Kampı, çocuklar için adeta bir harikalar diyarı. Üstelik uzay kampına yılda bir kez astronot da geliyor! Bu yıl gelenler arasında, Amerikalı astronot Richard Noel Richards da vardı. Yıllar içinde dört uzay uçuşu gerçekleştiren, uzayda toplam 33 gün, 21 saat, 32 dakika ve 15 saniye kalan pilot Richard Noel Richards, konunun meraklılarına açıklamalar yaptı.

Uygulayarak öğrenme

Türkiye’nin gururu olabilecek bir eğitim merkezi burası. İzmir’deki ESBAŞ’ın (Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi) içinde. Uzay Kampı’nı Türkiye’ye getiren de ESBAŞ’ın Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Tuncer. Olay şöyle gelişiyor: Kaya Tuncer, yakın dostu olan Apollo Proje Mühendisi İsmail Akbay’ın önerisiyle Türkiye’de uzay kampı açmaya karar veriyor. Uzay Kampı Türkiye; üç yıllık proje çalışmasını takiben, 12 Haziran 2000’de hizmete giriyor. Merkezi Huntsville, Alabama’da bulunan Uzay Bilimleri Sergi Komisyonu’nun lisansını alarak elbette. Amerika ve Kanada’daki benzerlerinin ardından dünyanın dördüncü uzay kampı konumunda olan İzmir’deki Uzay Kampı, 7-15 yaş grubundaki öğrencileri bilim ve teknoloji alanlarında bilgilendirip uygulamalı eğitimlerle bireysel gelişimlerine katkı sağlamayı hedefliyor. Türkçe ve İngilizce sunulan programlarda öğrenciler, NASA tarafından hazırlanan eğitim simülatörleri ile kendilerinden geçiyorlar. Ayrıca takım çalışması ve liderlik becerilerini geliştirmeye yönelik değişik aktivitelere de katılıyorlar.

Roket fırlatma sahası bile var

Uzay Kampı binasında toplam 325 yatak kapasiteli yatakhane, sınıflar, eğitim simülatörleri, bilgisayar, fen ve hidroponik laboratuvarları, Mars kontrol odası, yaklaşık birebir ölçülerdeki uzay mekiği modeli, yer kontrol merkezi, kafeterya, kantin, 8 yataklı revir, gözlemevi, sinema salonu, yıldızevi (planetaryum) ve değişik sergi alanları bulunuyor. Annelerin içi rahat olsun diye belirteyim: Bina duman dedektörlü yangın algılama sistemi ve sprinkler (yağmurlama) yangın söndürme sistemi ile donatılmış. Giriş-çıkışlar güvenlik kameraları ile 24 saat kontrol altında tutuluyor. Revirde 7 gün 24 saat hemşire görev yapıyor. Gerektiğinde doktor ve ambulans hizmetleri de mevcut. Binanın içindeki sınıfların yanı sıra dışarda da açık hava oyun alanı ve roket fırlatma sahası bulunuyor. Uzay kampında uygulanan birçok program var: ‘5 Günlük Uzay Kampı Programı’, ‘Robot Aktiviteli 5 Günlük Uzay Kampı Programı’, ‘2 Günlük Yıldızlar ve Gezegenler Macerası Programı’, ‘Gruplara Özel Yıldızlar ve Gezegenler Macerası’, ‘Aile/Çocuk Programı’... Benim önerim, yaz kampı.

Uluslararası dostluklar

Bu; 9-15 yaş grubundaki öğrencilerin hem uzay bilimleri alanında eğitim alabileceği hem de eğlenebileceği ideal bir yaz programı. NASA tarafından hazırlanan eğitim simülatörlerinin kullanımı, sanal uzay mekiği uçuşu görevi, uygulamalı astronomi eğitimi, laboratuvarda bilimsel deneyler, model roket yapımı ve fırlatılması gibi aktiviteleri içeriyor. Farklı ülkelerden gelen öğrenciler 6 günde havuz aktiviteleri, oyun, kültür ve barbekü geceleri gibi eğlenceli aktivitelerle yeni dostluklar kurabiliyorlar. Program İngilizce ve Türkçe olmak üzere iki farklı dilde sunuluyor. Ben aklımda kalanları yazdım. Daha detaylı bilgi isteyenler için internet adresi ve iletişim bilgileri:
www.uzaykampiturkiye.com Tel: (0232) 252 35 00. Dahili Hat: 101 / 102 / 112

Bu yazı 30 Nisan 2011 tarihli Cumartesi Postası'ndan alınmıştır